Brüsszel. Az EP-képviselők azt szeretnék, hogy a tagállamok a nők elleni erőszakot tekintsék az emberi jogok „egyenlőtlen nemi erőviszonyokból fakadó” megsértésének.
Többnyire családtag az elkövető
A képviselők többek között azt szeretnék, hogy a tagállamok a nők elleni erőszakot tekintsék az emberi jogok „egyenlőtlen nemi erőviszonyokból fakadó” megsértésének. Továbbá állapítsanak meg összehangolt módszereket, definíciókat és feltételeket az uniós statisztikai hivatallal (Eurostat), az alapjogi ügynökséggel és a közeljövőben létrehozandó esélyegyenlőségi intézettel együttműködve, hogy összehasonlítható és összeegyeztethető adatokat gyűjtsenek az egész EU területén a férfiak által elkövetett, nők elleni erőszakra vonatkozóan.
A parlament azt is kéri a tagállamoktól, tekintsék bűncselekménynek a házasságon belül elkövetett nemi erőszakot, és ne fogadják el enyhítő körülményként a kulturális szokásokra történő hivatkozást például a nők nemi szervének megcsonkítása, illetve a „becsületbeli gyilkosságok” esetében. A képviselők szerint szükség van arra is, hogy a tagországok dolgozzanak ki a közvélemény érzékenységét fokozó és tájékoztató programokat a családon belül elkövetett erőszakról. Jelentést fogadott el az EP a nők és férfiak közötti egyenlőségről is. Eszerint a parlament növelné a nők szerepét a döntéshozó testületekben, és megkönnyítené a nők foglalkoztatását is. A jelentés kéri a tagállamoktól: biztosítsák, hogy a nyugdíjkonstrukciók ne alkalmazzanak hátrányos megkülönböztetést a nőkkel szemben, oktatási rendszerükben ösztönözzék a fiatal nőket arra, hogy a nem hagyományos területeken folytassanak tanulmányokat. (MTI, ú)
Csonkítással fenyegetett nők
Bécs. Menedékjogot adnának Ausztriában a Zöldek azoknak a nőknek, akiket hazájukban nemi szervük megcsonkítása fenyeget, vagy ilyen beavatkozást hajtottak végre rajtuk. Az UNICEF hétfőn, a nők megcsonkítása elleni világnap alkalmából közzétett adata: naponta több mint 8 ezer kislányon hajtanak végre ilyen csonkolást a világban. Az EU soros elnöki tisztét betöltő Ausztriában néhány ezerre teszik azoknak a nőknek a számát, akik átestek ilyen beavatkozáson, világszerte pedig 130 millió lehet a számuk. Ausztria kezdeményezte: az EU minden tagországa mérje fel a területén e kérdéskört. (m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.