Négy ember vesztette életét és 28-an pedig megsérültek tavaly taposóaknák és más robbanóanyagok miatt Kambodzsában, ami 22 százalékos visszaesést jelent a 2022-es 41 esethez képest – derült ki csütörtökön a kambodzsai aknamentesítési és áldozatsegítő hatóság (CMAA) által közzétett hivatalos jelentésből.
A CMAA közlése szerint 2023-ban 10 embernek kellett amputálni valamelyik végtagját ilyen baleset miatt.
A jelentés szerint 1979 és 2023 között a taposóaknák és egyéb hátramaradt robbanószerkezetek detonációi következtében 19 ezer 822-en haltak meg, és több mint 45 ezren megsérültek.
Kambodzsa az egyik legsúlyosabban érintett ország a taposóaknák és a hátramaradt robbanószerkezetek tekintetében. Becslések szerint 4-6 millió akna és egyéb lőszer maradt hátra az országban a három évtizeden át dúló különféle fegyveres konfliktusok után.
A Yale Egyetem adatai szerint 1965 és 1973 között az Egyesült Államok mintegy 230 516 bombát dobott le 113 716 helyszínre a délkelet-ázsiai országban.
Hun Manet kambodzsai miniszterelnök februárban a nemzetközi közösség nagyobb támogatását kérte a királyság 2025-re kitűzött aknamentesítési céljának eléréséhez.
„Szorgalmazzuk a nemzetközi közösség nagyobb mértékű részvételét, hogy felhívjuk a figyelmet a taposóaknák és a fel nem robbant lőszerek veszélyeire, a rejtett gyilkosokra, amelyek még a fegyveres konfliktusok lezárása után is fenyegetik az emberek biztonságát” – mondta a február 24-i nemzeti aknatudatossági nap alkalmából kiadott közleményében.
Li Tucs, a CMAA alelnöke szerint a királyságnak jelenleg a fennmaradó 533 négyzetkilométernyi aknákkal szennyezett területet és további 1321 négyzetkilométernyi kazettás bombákkal és egyéb robbanóanyagokkal szennyezett területet kell megtisztítania.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.