Tízezrek tüntettek szombaton az észak-spanyolországi Pamplonában az ellen, hogy kettőtől tizenhárom évig terjedő börtönbüntetésre ítéltek nyolc fiatalt, mert a Baszkföld melletti Navarre tartomány Alsasua településén rátámadtak két spanyol polgárőrre.
Tízezrek tiltakoztak a polgárőrökre támadó fiatalok börtönbüntetése ellen Észak-Spanyolországban
A megmozduláson, melyet az elítéltek családjai szerveztek, nagyjából 30 ezren vettek részt. A tiltakozás mottója az volt, hogy "ez nem igazság".
A tüntetésen María Solana, Navarre tartomány kormányának szóvivője is részt vett, s kijelentette: abban hisznek, hogy az igazságszolgáltatásnak tisztességesnek és arányosnak kell lennie, ez az egyetlen módja annak, hogy a békés együttélést garantálják ebben a közösségben.
A pamplonai rendőrség közölte, hogy a tüntetésen nem történt incidens.
A tiltakozás előzménye, hogy június elején nyolc, 21 és 31 év közötti embert ítélt el egy spanyol bíróság két spanyol polgárőr bántalmazásáért. Az ügyészség terrorizmus miatt emelt vádat a támadók ellen, a testület közlése szerint "terrorista fenyegetéseket" kiáltoztak a támadás során, és összefüggésbe hozta a támadókat és a baszk Haza és Szabadság (ETA) szakadár szervezetet.
Az államügyészség ezért összesen 375 év szabadságvesztést kért a vádlottakra.
A bíróság azonban elvetette a terrorizmus vádját, mondván, hogy az elkövetők többsége még kiskorú volt 2011-ben, amikor is az ETA végelegesen felhagyott a fegyveres harccal. Ugyanakkor a törvényszék úgy vélekedett, hogy a vádlottak egy félkatonai szervezet tagjai, amely nyilvánvalóvá tette, hogy ideológiai okokból követték el a támadást, kifejezve azt, hogy mennyire megvetik a polgárőröket.
A vádlottakat végül összesen 79 év szabadságvesztésre ítélte a spanyol bíróság. Az ítélőszék azzal indokolta a büntetést, hogy a 21. században nem engedhető meg, hogy Alsasuában megfosztanak embereket szabadságuktól csak azért, mert a polgárőrség tagjai.
A védelem azonban azzal érvelt, hogy csak verekedés történt
Az önmagát májusban feloszlató ETA számlájára több mint 850 gyilkosságot írnak, amelyből több mint 300 mindmáig felderítetlen.
Célpontjai elsősorban a rendőrök, politikusok, bírók, vállalkozók, újságírók voltak, a merényletek sok civil áldozatot követeltek. Az egyik leginkább támadott rendfenntartó szerv a polgárőrség volt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.