Tiltakozik a sajtó a cseh büntető törvénykönyv ellen

Prága |

<p>Vezető cseh napilapok, hírmagazinok és televíziók tiltakoznak az új büntető törvénykönyv azon paragrafusa ellen, amely büntetés terhe alatt megtiltja a rendőrségi lehallgatások nyilvánosságra hozatalát.</p>

"Ez alapvető és durva beavatkozás a 2000-ben elfogadott sajtótörvénybe és a sajtó életébe" - írják a vezető cseh médiumok képviselői levelükben, amelyet Přemysl Sobotkának, a szenátus elnökének, Petr Pithart alelnöknek és Jiří Oberfalzer médiabizottsági elnöknek címeztek. Az aláíróknak meggyőződése, hogy a btk. ezen rendelkezése sérti és korlátozza a sajtószabadságot, valamint az információk szabad áramlását.

Az új büntető törvénykönyvet a napokban fogadta el a cseh alsóház, s életbe lépéséhez még a felsőház jóváhagyására és az államfő aláírására is szükség van. A tiltakozó levél aláírói arra kérik a szenátust, hogy a felsőház ne tűzze napirendre a törvény megvitatását anélkül, hogy előtte meghallgatta volna a sajtó képviselőinek és a szakembereknek a véleményét is. A képviselőház ugyanis anélkül szavazta meg az új normát, arról nyílt vitát tartottak volna - olvasható a levélben.

Az aláírók között egyebek között megtalálhatóak a Mladá Fronta Dnes, a Lidové Noviny, a Hospodárské Noviny, a Právo napilapok, a Respekt, Euro, Reflex hetilapok főszerkesztői, illetve a Nova kereskedelmi televízió hírigazgatója.

A rendőrségi lehallgatások sajtóbeli nyilvánosságra hozatalának a betiltását és büntethetőségének bevezetését már korábban a cseh újságírók szindikátusa és az európai újságkiadók szövetsége (ENPA) is bírálta.

Az ENPA november elején felhívta az Európai Unió tagországait, hogy hagyjanak fel az olyan kísérletekkel, amelyek az emberi szabadságjogok és az információkhoz való hozzáférés korlátozására irányulnak. Példaként éppen az új cseh büntető törvénykönyv vitatott paragrafusát hozta fel.

Cseh mediális szakértők szerint az új szabályozás lényegesen megnehezítené a sajtó helyzetét a bűncselekményekről való tájékoztatásban. Az igazságügyi minisztérium visszautasította a bírálatokat, s azt állítja: a módosítás célja az, hogy a bűncselekmények áldozatai az eddiginél jobban legyenek védve, s a sajtó ne hozhasson nyilvánosságra magánéletüket érintő adatokat. A törvény kritikusai szerint azonban a bűncselekmények elkövetői is nagyobb védettséget fognak élvezni mint eddig, s ezt helytelennek, elfogadhatatlannak tartják.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?