Strasbourg. Az Európai Parlament a jövőben több eszközzel – napidíjmegvonással, felfüggesztéssel – léphet fel a rendbontó képviselőkkel szemben.
Leleplezem magát, Antikrisztus! – üvöltötte az Európai Parlamentbe látogató II.
Tilos lesz az anyázás Strasbourgban
Leleplezem magát, Antikrisztus! – üvöltötte az Európai Parlamentbe látogató II. János Pál pápa szemébe Ian Paisley protestáns tiszteletes, északír képviselő, kissé szangvinikusan igyekezve lezárni a több száz éves teológiai vitát. Ez még 1988-ban történt; a jelek szerint azonban évtizedek kellenek ahhoz, hogy tényleges szankciókkal szembesüljenek a rendzavaró politikusok.
„Az elmúlt évben is számos képviselő káromkodott, illetve hangoskodott a parlamenti vitákban. Úgy látszik, erőszakos populizmussal akarják helyettesíteni a demokráciát” – mondta a francia zöldpárti Gérard Onesta, akinek jelentését nemrég nagy többséggel fogadta el a strasbourgi plénum. További példaként hozta fel a szélsőjobboldali Lengyel Családok Ligájának megmozdulását: egyébként betiltott kiállításukon a nácizmushoz hasonlították az abortuszt. A macedón állam megalakulásába a mai napig bele nem törődő görög képviselők pedig megzavarták egy Szkopjéből érkezett nagykövet bizottsági meghallgatását. Mint az Onesta-jelentésben áll, a rendzavarót a levezető elnök rendreutasítja, további vagy folytatódó rendzavarás esetén megvonhatja tőle a szót, és az ülésteremből is kizárhatja a jövőben. A végrehajtásról a teremőrök, szükség esetén pedig a parlament biztonsági szolgálata gondoskodik majd. Az elnök a rend helyreállítása érdekében meghatározott időre berekesztheti, illetve félbeszakíthatja az EP-ülésnapot.
Ám az igazi visszatartó erőt alighanem a szankciók jelentik. Mivel a hosszú évekig vitatott képviselői statútum csak a következő, 2009-ben hivatalba lépő EP-re lesz érvényes, a 732 politikus jó részének sokat számít a napidíj – ami összegyűjtve pár ezer eurós kiegészítés. Márpedig az új szabályzat szerint a megrováson túl két-tíz napos napidíjmegvonás is kiróható, sőt a rendbontót ugyanennyi időre fel is függeszthetik. Igaz, ez a plenáris ülésen való szavazási jogot nem érinti. Tolerálhatók lesznek viszont a nem sértő, konfliktushoz nem vezető „vizuális megnyilvánulások. A tűréshatár megállapítása nem ígérkezik könnyűnek. Az euroszkeptikus EP-frakció társelnöke, a dán Jens-Peter Bonde úgy vélte, az új szabályok legfeljebb az EU eddig is sokat vegzált bírálóinak további megregulázására adnak lehetőséget. Mindenesetre az óvatosság szinte kötelező: az Onesta-jelentés szerint a képviselőnek kell viselnie a felelősséget akkor is, ha az alkalmazásában álló – vagy segítségével a parlamentbe bejutó – személy nem tartja tiszteletben a magatartási szabályokat. (ev, nol)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.