Teljes lesz a britek kilépése

London. A szigetországban élő európaiak maradhatnak, bár nem tudni, milyen feltételek-kel – közölte a brexit feltéte-leiről szóló beszédében Theresa May.

London. A szigetországban élő európaiak maradhatnak, bár nem tudni, milyen feltételek-kel – közölte a brexit feltéte-leiről szóló beszédében Theresa May. A brit kormány-fő első alkalommal vázolta fel, hogyan képzeli az életet az EU-ból való kilépés után.

Teljes lesz a britek kilépése az Európai Unióból, az ország nem marad az egységes piac része sem – erősítette meg Theresa May brit kormányfő Londonban tartott felszólalásában. A konzervatív politikus baráti kapcsolatok kialakítására törekszik az európai országokkal, ám nem kívánja elfogadni semmilyen szempontból az uniós jogszabályokat. Így a bevándorlás ellenőrzése is a jövőben a britek joga lesz – emelte ki, hozzátéve: a most a szigetországban élő európai munkavállalók vagy diákok maradásának jogi feltételeit hamarosan kidolgozzák. Azt viszont London határozza majd meg, a jövőben milyen feltételekkel lehet az országba költözni. May kijelentette: London továbbra is szívesen látja az EU-ból érkező munkavállalókat, különösen a magasan képzett szakembereket. Azt szeretné, ha Nagy-Britannia a jövőben is „mágnesként vonzaná a külföldi tehetségeket, a világot formálni képes úttörőket és újítókat”.

Ugyanígy ők kívánják meghatározni a kereskedelem feltételeit is. A vámmentes és korlátok nélküli kereskedelmet lehetővé tevő uniós belső piac kötelezettségeinek elfogadása helyett May új megállapodást szeretne – nemcsak az EU-val, hanem más országokkal is. A cél világos: növelni a kereskedelem arányát a brit gazdaságon belül. A módszer még nem annyira, és az sem, milyen korlátai lehetnek ennek.

Nem az EU jogrendjére

Más következménye is lesz a teljes szakításnak: London a jövőben semmilyen módon nem kívánja elfogadni az uniós jogrendszer felsőbbrendűségét. Ez például azt is jelenti, hogy az Európai Unió Bíróságát sem kívánják elfogadni – végső soron a luxemburgi testület dönthet az uniós joggal kapcsolatos vitás ügyekben. May viszont azt akarja, hogy a brit jogrendszerrel kapcsolatos kérdésekben a jövőben a brit parlament dönthessen. A miniszterelnök szerint az Európai Uniónak sem állna érdekében, hogy „megbüntesse” Nagy-Britanniát a brit EU-tagság megszűnéséért. May alig burkoltan kereskedelmi megtorlást helyezett kilátásba ilyen „büntetés” esetére. A brit parlamenté lesz a végső döntés London és az Európai Unió közötti kilépési tárgyalás eredményeként megszülető majdani megállapodásról.

Nincs több befizetés

Az még világos, hogy milyen és mennyi ideig tartó átmenetet képzel el a brit kormány. „Nem ítélhetünk senkit purgatóriumra” – fogalmazott a politikus, de azt is hozzátette: megfelelő időt kell hagyni a jó megoldások kialakítására. May a briteknek is üzent. Kiemelte, hogy a most az unióból érkező agrártámogatásokat vagy ösztöndíjakat a brit kormány finanszírozni fogja a jövőben. Ez egyébként várhatóan nem jelent problémát, hiszen a britek az EU nettó befizetői, vagyis magasabb összeggel járulnak hozzá a közös kasszához, mint amennyit támogatásként kivesznek belőle.

Theresa May azt is világossá tette, hogy a jövőben nem kívánnak fizetni az unió közös kasszájába. Arra is ígéretet tett, hogy a brexit után nem lesznek új határok a szigetországon belül, még Írországgal sem.

Izmait mutatja a font

A brexitről tartott tavalyi népszavazás óta a legnagyobb mértékben tegnap délután erősödött a font a dollárral szemben. Ezt Maynek az a kijelentése váltotta ki, amely szerint a brit parlamenté lesz a végső döntés a kormány és az unió közötti kilépési tárgyalások révén megszülető megállapodásról. A kormányfő kijelentésére a font több mint 2%-kal 1,2290 dollárig erősödött. A font drágulásában szerepet játszik, hogy a dollár gyengül a Trumppal kapcsolatos aggodalmak miatt. Az euró 0,8%-kal gyengült a fonttal szemben. (MTI, hvg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?