Oroszországban nincs minden rendben az emberi jogokkal – figyelmeztet az Amnesty International (AI) emberjogi szervezet, és teszi ezt nem csak a moszkvai túszdrámával kapcsolatban. Véletlen egybeesés, vagy inkább utolsó csepp a pohárban, hogy a nemzetközi szervezet új kampányt indít, melynek jelszava: „Igazságot mindenkinek, avagy emberi jogok Oroszországban”.
Tanúból gyorsan válhat áldozat
A kommunista rendszer bukása után némileg szabadabb lett a sajtó, ugyanakkor megjelentek különböző nacionalista és szeparatista csoportok. Az emberi jogok terén is javult a helyzet, ám a rendfenntartó erők továbbra is büntetlenül erőszakoskodnak. Az etnikai csoportok és nemzetiségek képviselőit – főleg a csecseneket – általában automatikusan terroristáknak, kábítószer-kereskedőknek, bűnözőknek minősítik. A rendőrség állandóan megállítja őket az utcán, ellenőrzi, megvannak-e az úgynevezett regisztrációs okmányaik. Főleg Moszkvában élnek vissza a hivatalosan már nem létező, a tartózkodási hely regisztrálásáról szóló előírással; eszerint a múltban, ha valaki meg akarta változtatni lakhelyét, ki kellett kérnie az illetékes hivatal engedélyét, és új lakhelyén regisztráltatnia kellett magát. Az összes oroszországi kisebbség képviselői állandó félelemben élnek: a hatóságok bármikor önkényesen letartóztathatják és a börtönben kínozhatják őket. Amikor kitört a második csecsen konfliktus, az orosz kormány nem engedte, hogy az újságírók vagy a különböző szervezetek monitorozzák a helyzetet, csak közvetett információk léteztek. Amikor pedig 1999-ben bomba robbant egy moszkvai lakótelepen, azonnal a csecseneket tették felelőssé – és nemcsak csecsen katonákat, terroristákat, hanem általában a csecseneket kezdték üldözni. Olyan bűncselekmények elkövetésével is őket vádolták, melyekhez nem is volt közük. „Az AI megpróbált segíteni az ártatlanoknak, ám ha sikerült megúszniuk feltételes szabadságvesztéssel, nem akartak panaszt emelni. Értékelték, hogy a szervezet harcolni akar a jogaikért, de a leggyakrabban azt a választ kaptuk, hogy köszönik, de nem kérik, mert nem akarnak visszakerülni a börtönbe, azt nem élnék túl” – olvasható a szervezet jelentésében. Králová szerint azért is nehéz pozitív változást elérni, mert az emberek félnek, nem mernek harcolni a jogtiprások ellen. Az AI kampánya során rámutat a valóság és a nemzetközi kötelezettségek közötti különbségre, és felszólítja Oroszországot az emberi jogok tiszteletben tartására. December 10-én egy, Vladimír Putyinnak címzett petíciót adnak át Oroszország pozsonyi nagykövetségének, és a kampány során szemináriumokat, kiállításokat, előadásokat is szerveznek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.