Canberra/London/Róma/Bagdad. Az amerikaiak mellett természetesen a brit haderő, s legújabban már az ausztrál hadsereg is készülődik az Irak elleni háborúra. Az olaszok szintén közölték, hogy mit ajánlanak fel. Az ellenőrök egyelőre nem találtak bizonyítékot arra, hogy Iraknak lenne atomprogramja.
Tagadják a háborút, viszont serényen készülnek rá
A brit védelmi tárca szerint a hadsereg folytatja a katonai előkészületeket egy esetleges Irak elleni háborúra. Az előkészületek részét képezi hajók bérlése a katonák és fegyverzetük szállítására a Perzsa-öböl térségébe, a páncélosok, katonai járművek átalakítása a sivatagi terepviszonyokhoz, a hadműveletben való részvételre kijelölt egységek készültségi fokának emelése, a tartalékos katonák és munkaadóik értesítése a mozgósítás lehetőségeiről. Az illetékesek leszögezték: a tervek csupán előkészületeket jelentenek, a háború nem áll küszöbön és nem elkerülhetetlen. A BBC szerint a brit stratégák minden lehetőségre felkészülnek, kezdve egy kisebb mértékű brit részvételtől egészen a nagy létszámú, nehéztüzérséget magában foglaló katonai alakulatok küldéséig. London november közepén kapott hivatalos felkérést az USA-tól egy Irak elleni katonai akció támogatására, döntést azonban még nem hozott arról, mekkora erővel járul hozzá egy Irak elleni beavatkozáshoz. Elemzők 15-20 ezer brit katona részvételével számolnak. Az egyik páncélos dandárra épülő erőkben részt vennének a haditengerészet és a légierő egységei, köztük a különleges erők, az SAS katonái is.
Ha az amerikaiak részéről olyan kérés érkezne Olaszországhoz, hogy légterének és katonai bázisainak átengedésével támogassa az Irak elleni esetleges hadműveletet, az olasz kormány csakis a parlament jóváhagyásával hozna döntést ebben az ügyben – mondta tegnap újságíróknak Antonio Martino védelmi miniszter. A politikus az előző napon a parlament két házának védelmi bizottságai előtt számolt be arról, hogy az olasz kormány kész támogatást nyújtani az Egyesült Államok számára egy Irak elleni hadművelethez, mégpedig légterének és bázisainak megnyitásával. Tegnap azonban kijelentette: nincs igazán hírértéke annak, amit a honatyák előtt mondott, hiszen a kormány egyelőre nem vállalt semmiféle kötelezettséget. Római megfigyelők szerint egy Bagdad elleni támadás esetén Itália kulcsfontosságú terület lesz az amerikai haderő számára. Több támaszpont eleve amerikai. Az északi Pordenone közelében lévő Aviano légibázis például az amerikai harci gépeknek ad otthont. Innen indul bármiféle légi hadművelet, amelynek a balkáni, az észak-afrikai vagy a közel-keleti térség a célpontja.
Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) igazgatója szerint az ENSZ Irakban vizsgálódó ellenőrei eddig nem találtak bizonyítékot arra, hogy az irakiak atomprogramot fejlesztenének ki az ellenőrök legutóbbi, 1998-as szemléje óta. „Mindazonáltal a szemle még csak kezdeti fázisban van, és sok olyan országgal kapcsolatban állunk, amelytől információt kell kapnunk az iraki atomprogramról” – tette hozzá. (MTI, TASR)
Januártól mehetnek Taszárra az irakiak
Budapest. A magyar kormány tegnap hozzájárult ahhoz, hogy januártól nyugaton élő arabokat képezzenek ki a taszári légibázis területén. Mint arról Gál J. Zoltán kormányszóvivő beszámolt, az amerikaiak elfogadták az ezzel kapcsolatos magyar feltételeket: maximum 3000 fő részesüljön kiképzésben, valamint hogy legkésőbb 2003. december 21-ig befejeződjön a kiképzés. Az ellenzéki irakiakat elsősorban tolmács feladatra készítik fel. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.