ÖSSZEFOGLALÓIsztambul. Egy szíriai repüléstilalmi övezet létesítése is szóba került az amerikai és a török külügyminiszter szombati tárgyalásain.
Szóba került a légtérzár is
ÖSSZEFOGLALÓ
Isztambul. Egy szíriai repüléstilalmi övezet létesítése is szóba került az amerikai és a török külügyminiszter szombati tárgyalásain. Egy újságíró kérdezte erről Hillary Clintont, aki azt felelte, Ahmet Davutogluval egyetértettek abban, hogy ez is azon kérdéskörök egyike, amelyekkel kapcsolatban mélyebb elemzésekre van szükség.
Clinton szerint Washington és Ankara stratégiai célja, hogy felgyorsítsák a szíriai vérontás befejezését és az Aszad-rendszer utáni időszak eljövetelét. Az USA és Törökország olyan munkacsoportot állít fel, amely koordinálni fogja a katonai, hírszerzési és politikai válaszokat a legrosszabb forgatókönyv valóra válása estén, beleértve azt, ha például vegyi támadás érné az Aszad-rendszer szíriai ellenfeleit. Clinton szerint az új munkacsoport növelni fogja mindkét ország hírszerzési szolgálatainak és fegyveres erőinek a részvételét ezen a területen.
Clinton úgy fogalmazott: „Senki nem tudja, mikor fog összeomlani a (szíriai) rezsim, de az a nap eljön.” A szíriai ellenzéknek pedig segítenie kell abban, hogy az állam intézményeit megvédjék, s hogy egy demokratikus és plurális kormány alakuljon. Mindenképpen meg kell védeni a vegyifegyverraktárakat.
Az Arab Liga (AL) külügyminiszterei elhalasztották tegnapi ülésüket, amelyen a szíriai helyzetről tárgyaltak volna, illetve megválasztották volna Kofi Annannak, az ENSZ és az AL szíriai különmegbízottjának az utódját. Korábban az AL vezetősége Lahdar Brahimi volt algériai külügyminisztert jelölte különmegbízottnak.
A német hírszerzés vezetője szerint az Aszad-rezsim az utolsókat rúgja. Gerhard Schindler a Die Weltnek kifejtette, az egykoron 320 ezres szíriai hadsereget jelentős veszteségek érték, amelyek már kb. 50 ezer főre rúgnak. Sok a sebesült, a katonaszökevény, és mintegy 2-3 ezerre tehető a fegyveres ellenzékhez átálltak száma.
Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az ellenzék – mintegy 20 ezresre becsült fegyveres erő – nagyon heterogén, a Szabad Szíriai Hadseregből (FSA), valamint a fegyveres ellenállás számtalan más csoportosulásából tevődik össze. „Az ellenállás csoportjai kicsik és regionális gyökerűek, ám rendkívül mozgékonyak. Hirtelen oda tudnak csapni és csapdákat állítani. A méretük miatt nem jelentenek jó célpontot Aszad hadserege számára.” (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.