London/Brüsszel. Tekintélyes brit elemzők szerint minden új uniós tagországnak, különösen Szlovákiának üzent az Európai Bizottság azzal, hogy nem javasolta Litvánia belépését az euróövezetbe 2007-től.
Szlovákiának is szól az üzenet
Egy friss elemzés megállapítja: az euróövezeti csatlakozás szabályait már annyiszor áthágták (legutóbb Görögország esetében), hogy Brüsszel szerint ideje példát statuálni a szigorra. A londoni Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató elemzése szerint ennek az üzenetnek az elsődleges címzettje Szlovákia, megvan ugyanis annak a kockázata, hogy nem tudja a 2009. január elsejére tervezett euróövezeti csatlakozáshoz időben leszorítani a megfelelő szintre a jelenleg évi 4,5 százalékos inflációját. A cég várakozása szerint a szlovák jegybank valószínűleg megpróbálja drágítani a koronát, hamarosan fél százalékpontos kamatemelést hajt végre, amelyet még legalább egy hasonló mértékű emelés követ a későbbiekben, és a (szigorítási) kockázatok még ehhez az előrejelzéshez képest is „felfelé mutatnak”.
A GS úgy véli, Lengyelországban és Magyarországon is túl derűlátók a két ország eurócsatlakozási folyamatának tervezésében; akkor sem várható Magyarország 2010-es felvétele az euróövezetbe, ha sikerülne 2008-ig a 3 százalékos maastrichti felső tűréshatár alá csökkenteni az államháztartási hiányt – amit egyébként szintén nem tart valószínűnek. Varsó a napokban pontosított: 2011-ben szeretne belépni az eurózónába.
Ami Csehországot illeti, több elemző úgy véli, a jövő heti parlamenti választások után Prága módosítani fog az eddig deklarált 2010-es időponton. Mind a Cseh Takarékpénztár, mind a Meryll Linch elemzője arra hivatkozott, hogy a jóslást megnehezíti a politikai feltételek várható változása. Mindketten utaltak rá, a visegrádi négyek közül Csehországban a legalacsonyabb az euróövezeti tagság lakossági támogatása. A jobboldal általában szkeptikus a 2010-es dátumot illetően, ha a pedig a baloldal marad kormányon, a szociális kiadásokkal kapcsolatos ígéreteik kétségessé teszik, hogy 3 százalék alatt tudják tartani a költségvetési deficitet.
Visszatérve Litvániára: az EP gazdasági és pénzügyi bizottságának tagjai heves vitába bonyolódtak Joaquín Almunia uniós pénzügyi biztossal. Felrótták, hogy az inflációt tekintve legalább négy mai tagállam – Görögország, Portugália, Spanyolország és Luxemburg – magasabb adattal rendelkezik, mint Litvánia. Azt is többen kifogásolták, miért nem a maginflációt (a külső tényezőktől megtisztított adatot) vették alapul. Nyugati képviselők is felvetették, amikor a bizottság a felzárkózással együtt járó termelékenységnövekedésből és bérnövekedésből fakadó inflációs hatással érvel, akkor közvetve a gazdasági fejlettséghez köti az eurócsatlakozást. Itt ütközik a felzárkózást ösztönző és uniós támogatásokat kilátásba helyező kohéziós elv az infláció lenyomását célzó követelésekkel, amelyek odáig vezethetnek, hogy az érintetteket kihagyják az euróövezetből. Ez a megközelítés pedig minden új tagállamot sújthat a jövőben, az egyedüli Szlovénia kivételével, amely már nem küszködik felzárkózási gondokkal. (MTI, ČTK, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.