Szíria – Olaszország tömeges menekültáradattól tart, a Vatikán a keresztényeket félti

Pietro Parolin bíboros szentszéki államtitkár a szíriai keresztény közösség sorsa iránti aggodalmának adott hangot kedden, miközben az olasz politika a szíriai változások nyomán tömeges menekültáradattól tart, amellyel veszélyes elemek” is bejuthatnak Európába.

A pápai állam diplomáciájáért felelős Parolin bíboros hangsúlyozta, hogy a szentszék „garanciákat kapott, ami a keresztény közösségek tiszteletben tartását illeti”.

A szentszéki államtitkár a milánói katolikus egyetemen nyilatkozott a sajtónak. Hangoztatta, hogy Szíriában egyik pillanatról a másikra következett be fordulat, így még nem látható, milyen irányba mozdul el a helyzet. Elmondta, hogy a szentszék is figyelemmel kíséri a fejleményeket, és azon dolgozik, hogy adottak legyenek a feltételei a felek közötti párbeszédnek.

A római kormány hétfő este jelentette be, hogy számos más európai országhoz hasonlóan ideiglenesen felfüggesztette területén a szíriai menedékkérelmek elbírálását.

A szíriai állampolgárok az utóbbi több mint tíz évben Törökország és Észak-Afrikai irányából érkeztek Olaszországba, és majdnem automatikusan nemzetközi védelmet kaptak. Az esetek többségében arra hivatkoztak, hogy Bassár el-Aszad elnök rendszerének üldözöttjei.

Megbukott Bassár al-Aszad „barbár és diktatorikus rezsimje”, de még nem tudjuk, mi fogja helyettesíteni – nyilatkozott Ignazio La Russa, a római felsőház elnöke.

Matteo Perego di Cremnago védelmi államtitkár a RAI közmédiának nyilatkozva úgy vélte, hogy a szíriai rezsimváltás rendkívül gyorsan történt, de következményei hosszú távúak lehetnek, és átrajzolhatják az egész térség politikai egyensúlyát.

Az államtitkár elmondta, hogy a tavaly Olaszországba érkezett több mint 157 ezer bevándorló között az ötödik legnagyobb csoportot a szíriaiak képviselték, az idei év elejétől pedig a második legnépesebb csoportot alkotják, tizenháromezer fővel. A római védelmi tárca vezetője arra is utalt, hogy Szíria újjáépítése ezermilliárd dolláros csomagot tehet ki, és a munkából az Európai Unió tagállamai között Olaszország is ki akarja venni a részét.

A balkáni migrációs útvonalon regisztrált migrációs nyomás esetleges növekedésének veszélyére hívta fel a figyelmet Massimiliano Fedriga, az északkelet-olaszországi határrégió, Friuli kormányzója. Megjegyezte, évtizedes tapasztalat, hogy ha a közel-keleti térségben nő a feszültség, ez az érkezések számának emelkedéséhez vezet. „Féket kell szabni az illegális belépéseknek és a feltételek nélküli védelemnyújtásnak” – jelentette ki Fedriga.

Olaszország a 2015-ös migránsválság időszakában „folyosóként” működött a szíriai harctérről Európába bejutó idegen harcosok számára. Többek között a párizsi és brüsszeli terrorista merényletek elkövetőinek vezére, a 2022-ben tényleges életfogytiglanra ítélt Salah Abdeslam is Olaszországon keresztül lépett be több alkalommal is Európa területére.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?