Szinte hetente jelenik meg egy új drog az EU-ban

Lisszabon |

<p>Közel hetente azonosítanak be új, illegális kábítószert az EU tagállamaiban, ahol a hatóságok küzdelmét megnehezíti az interneten való terjesztés - közölte az EU illetékes lisszaboni központja csütörtökön.</p>

A kábítószer és kábítószer-függőség európai megfigyelő központjának (EMCDDA) jelentése szerint 2011-ben rekordmennyiségű, 49 új drogot azonosítottak, szemben az előző évi 41-gyel. A központ szerint az új, szintetikus kábítószerek gyarapodása azzal magyarázható, hogy könnyen elérhetők az interneten keresztül.

"Az új drogokat vonzó csomagolásban dobják piacra az interneten, és éjszakai klubokban vagy akár az utcasarkon is árulják" - nyilatkozta Wolfgang Götz, a lisszaboni központ igazgatója.

"Bármi legyen is a forrás, tény az, hogy veszélyes rulettet játszanak azok, akik fogyasztják a porok, tabletták és kombinációik egyre szaporodó fajtáit anélkül, hogy pontosan ismernék, milyen hatóanyagokat tartalmaznak, és tudnák, milyen egészségi kockázatokat jelenthetnek" - fűzte hozzá.

Egy év alatt megduplázódott az online "boltok" száma. Míg 2011 januárjában 314 honlapon árultak legalább egy pszichoaktív szert, idén januárban már 690 volt a számuk.

Az EU rendőri szerve, az Europol igazgatója, Rob Wainwright nyilatkozatában megállapítja, hogy az illegális drogok eladása egy másik olyan terület, ahol a szervezett bűnözés visszaél az internet használatával.

"Biztosítanunk kell, hogy a törvényeknek érvényt szerző szerveknek meglegyen a korszerű működési és törvényi eszközük a hatékony fellépésükhöz" fűzte hozzá.

Az EU közvélemény-kutatási intézete, az Eurobarometer tavalyi adata szerint a megkérdezett 15-24 évesek öt százaléka fogyasztott legálisan beszerezhető szintetikus drogot. Ezekhez barátokon keresztül (54 százalék), partikon vagy házibulikon (37 százalék), erre specializálódott boltokban (33 százalék) vagy az interneten (7 százalék) jutottak hozzá.

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?