Szélesedő Európa

Brüsszel/Luxemburg. Az Európai Unió külügyminiszterei elfogadták az Európai Bizottság javaslatát, hogy a szervezet jövőre 200 millió euróval támogassa Irak újjáépítését. Az EU, illetve tagállamai már korábban ígértek 730 millió eurót az iraki humanitárius helyzet javítására, s a mostani, 200 milliós keret ezen felül értendő.

Az uniós tagállamok és a jövőre csatlakozó országok külügyminiszterei – köztük Eduard Kukan, a szlovák diplomácia vezetője – tegnapi luxemburgi tanácskozásukon hangsúlyozták, hogy az EU nagyon fontosnak tartja a demokratikus választások nyomán létrejövő, „teljesen reprezentatív” iraki kormány megalakítását, az iraki szuverenitás helyreállítását. Miközben szorgalmazták, hogy a politikai hatalom irakiaknak történő átadására „reális menetrendet” kell kidolgozni, arra is rámutattak, hogy a helyreállítási munkák sikeréhez mindenképpen elengedhetetlen ez a menetrend, valamint a megfelelő biztonsági helyzet megteremtése és egy demokratikusan, átláthatóan működő nemzetközi támogatási alap létrehozása. Ez utóbbinak külön hangsúlyt ad, hogy 10 nap múlva tartják Madridban a nemzetközi adományozók konferenciáját, ahol hivatalosan is előterjesztik az EU ajánlatát.

A balkáni helyzet kapcsán a külügyminiszterek újból sürgették a térség államait, hogy teljes mértékben működjenek együtt a hágai Nemzetközi Törvényszékkel. Megállapították, hogy e területen van némi előrelépés – de ez nem elégséges. Újból felszólították az érintett országokat Ratko Mladics és Radovan Karadzsics (azaz a boszniai szerbek két egykori vezetője), valamint Ante Gotovina horvát tábornok átadására: mindhármuk ellen elfogatóparancs van érvényben, de egyelőre bujkálnak. A külügyminiszteri tanácsülés figyelmeztette a balkáni államokat: a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való teljes együttműködés hiánya komolyan megkérdőjelezi az adott ország EU-közeledési erőfeszítéseinek esélyét. Egyben hozzátették: ez utóbbi folyamat másik lényeges eleme a balkáni államok regionális együttműködésének, jószomszédi kapcsolatainak erősítése.

A külügyminiszterek feladatul adták az Európai Bizottságnak, mielőbb dolgozza ki a szélesebb Európaként ismertté vált kezdeményezés első konkrét tervezeteit, amelyek az EU és az unión kívül rekedt országok szorosabb együttműködésére vonatkoznak. Az első szakaszban az EB Oroszország, Ukrajna, Moldova és a földközi-tengeri országok – Marokkó, Tunézia, Jordánia, Izrael – vonatkozásában dolgozza ki az akcióterveket. (TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?