London. A brit és az amerikai kormány átgondolja Afganisztán tálibok utáni jövőjével kapcsolatos stratégiáját, mert a legújabb hírszerzési jelentések szerint az ellenzéki Északi Szövetség mélyen megosztott, képtelen hiteles vezető szerepet betölteni az ország élén, és stabil, etnikailag elfogulatlan kormányt létrehozni.
Szándékos lassítás?
A palesztin gyerekek kővel dobálták meg a Hebronból kivonuló izraeli páncélosokatTASR/EPA-felvétel A The Independent on Sunday birtokába jutott bizalmas brit kormányjelentés szerint a szeptember 11-e utáni hírszerzési adatok öszszegzése pozitív az Északi Szövetség katonai jelentőségét és az elmúlt hetekben elért harctéri sikereit illetően. A szövetség ma már az ország területének 20 százalékát ellenőrzi. Támogatást kap Indiától, Irántól, Oroszországtól, Törökországtól és a közép-ázsiai köztársaságoktól. A jelentés megállapítja, hogy a tálib erőktől több százan álltak át a szövetség oldalára már a szeptember 11-i terrortámadások előtt is; a dezertálások többségére az északkeleti országrészben került sor, ahol jelentős mértékű a társadalmi nyugtalanság. Kápisza város polgárai levélben szólították fel Omar mollát arra, hogy utasítsa ki az országból Oszama bin Ladent. A jelentés azt sugallja, hogy megerősödésük és katonai sikereik ellenére az ellenzéki erők egyedül, nyugati szárazföldi erők nélkül nem képesek a tálib rezsim megdöntésére. A dokumentum politikai jellegűnek nevezi az Északi Szövetség alapvető problémáit. A mudzsahed harcosok szövetségének egyik jelentős csoportosulásáról kiderült, inkább átáll a tálibokhoz, mintsem az amerikaiak oldalán harcoljon. A jelentés nem zárja ki, hogy a tálib rezsim megdöntése után hatalmi harc tör ki a szövetségen belül. A meggyilkolt Maszud utódja, Mohamed Fahim tábornok tádzsik származású, és mint ilyen elfogadhatatlan Afganisztán élén. Az Afganisztán tálibok utáni jövőjét fejtegető hétvégi brit lapelemzések rámutatnak: a bonyolult törzsi, katonai, vallási és gazdasági érdekek miatt egyelőre olyan korlátozott mértékű előrelépés történt politikai téren, hogy Washington és London a katonai akció, egy Kabul elleni hadművelet lelassítására kényszerült, hogy a tálibokat addig hatalmon hagyja, amíg nem születik megállapodás egy életképes alternatív kormányról.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.