Szaddám távozása és a palesztin államiság

Washington/Ankara/London/Brüsszel/Katar. George Bush szerint Szaddám Huszein iraki államfő távozása kedvezőbb politikai környezetet teremthet a közel-keleti béke megteremtéséhez. Török– amerikai katonai megállapodás született tegnap a bázisok megnyitásáról, ugyanakkor – a washingtoni sürgetés ellenére – a török parlament ismét elhalasztotta a vitát az amerikai kérésről.

Gyakorlatozó amerikai Abrams harckocsik Reuters-felvételAz amerikai elnök szerint Szaddám távozása az önálló palesztin állam létrehozása és demokratikus fejlődése szempontjából is hasznos lenne. Bush tegnap reggel megismételte, hogy Szaddám terrorszervezeteket támogat, köztük palesztinokat is. Úgy vélte, ha az iraki elnök távozik, azzal a terroristák egy olyan főnököt veszítenek el, aki pénzeli kiképzésüket, és segélyt nyújt azok családjának, akik öngyilkos merényleteket elkövetve halnak meg. Kitért arra is, hogy az új izraeli kormánynak segítenie kell egy életképes palesztin állam létrehozását, amint a terrorizmust felszámolják, és az ország biztonsága növekszik. A béke irányába mutatkozó haladással párhuzamosan fel kell hagynia Izraelnek az elfoglalt területeken a telepek létesítésével és működtetésével is – figyelmeztetett Bush. Kijelentette, Washington és szövetségesei nem hagyják, hogy az egyik kegyetlen diktátor helyét egy másik vegye át, hanem el kívánják érni a demokratikus rend megteremtését. Bush hozzátette, az USA nem akarja meghatározni az új iraki kormányzat összetételét, erről az iraki népnek kell döntenie.

IZRAELI–AMERIKAI EGYETÉRTÉS

Ariel Saron izraeli miniszterelnök maga is beszélt Bushsal telefonon, és értésére adta, hogy támogatni tudja az amerikai elnök elképzeléseit. Jóval kevésbé ért egyet azokkal az elképzelésekkel, amelyeket az európai országok tettek hozzá a rendezési koncepciókhoz. Az USA, az EU, az ENSZ és Oroszország közös határozati javaslatot készített a közel-keleti rendezésről, de Saron ennek csak az elvét fogadja el, a részletek tekintetében százas nagyságrendű módosítást kíván eszközölni, és nem óhajtja a palesztin állam megteremtését időhöz sem kötni – emlékeztet az AFP. A négyes javaslat 2005-ig képzeli el a független palesztin állam kiépítését.

HUZAVONA ANKARÁBAN

Török és amerikai tisztségviselők hosszas tárgyalások után tegnap megállapodásra jutottak a katonai együttműködésről, ami lehetővé teszi, hogy Törökország megnyissa katonai bázisait egy amerikaiak által vezetett esetleges Irak-ellenes háború számára. Ezt Vecdi Gönül török védelmi miniszter jelentette be. Viszont a török parlament tegnap ismét elnapolta az amerikai katonák törökországi állomásoztatásáról szóló vitát. Salih Kapusuz, a kormánypárt parlamenti frakciójának helyettes vezetője szerint a vitát valószínűleg holnap tartják meg. Recep Tayyip Erdogan, az AKP elnöke szerdán még biztosra mondta, hogy csütörtökön délután megvitatják a 62 ezer amerikai tengerészgyalogos törökországi állomásoztatásáról és török csapatok Észak-Irakba küldéséről szóló indítványt, amelyet a kabinet már jóváhagyott. Egyébként Ankara tegnap Irak elhagyására szólította fel a török állampolgárokat

TERJEDELMES NATO-LISTA

A NATO konkrét kérések listáját küldte el tagállamainak, jelezve, milyen további segítséget nyújthatnak még Törökországnak, hogy megvédje magát egy iraki háború esetén. Ezek a kérések túlmennek az eddigieken, az AWACS felderítő repülőgépek rendelkezésre bocsátásán és a kétoldalú alapon felajánlott segítségeken. Mindenekelőtt még több Patriot légvédelmi rakétarendszerről van szó a listán, de szerepel rajta olyan kérés is, hogy a tagállamok gondoskodjanak a Törökország rendelkezésére bocsátott AWACS-gépek levegőben való üzemanyag-utántöltéséről, illetve hogy vezényeljenek vegyvédelmi alakulatokat török földre. Berlinben sokallják az ankarai igényeket, a német védelmi miniszter azt mondta, már eddig is sokat tettek Törökországért, ahová a korábban felajánlott német és holland Patriot típusú légvédelmi rendszerek már meg is érkeztek.

AZ EDDIGI LEGNAGYOBB LÁZADÁS

A brit parlamentarizmus eddigi történetének legnagyobb lázadását könyvelte el szerdán késő este saját padsoraiban a munkáspárti kabinet. A Blair-kormány a várakozásoknak megfelelően elfogadtatta az alsóházzal saját állásfoglalását Irak ügyében, de a kormánypárti képviselőknek csaknem a harmada szembefordult vele. Blair ahhoz az állásfoglaláshoz kérte az alsóház támogatását, amely kimondja, hogy az iraki elnöknek ez az utolsó lehetősége a békés leszerelésre. Jóllehet a kormány képviselői a félnapos vitában igyekeztek hangsúlyozni, hogy ez nem felhívás háborúra, a kormányzó Munkáspárt több mint száz tagja – két egykori kabinetminiszterrel az élen – módosító ellenindítványt írt alá és terjesztett elő, amely azt mondta volna ki, hogy nincs alapja az Irak elleni katonai akciónak.

TOMMY FRANKS KATARBAN

Tommy Franks amerikai tábornok, az Irak ellen tervezett amerikai invázió kijelölt parancsnoka a katari Asz-Szajlijahban ősszel kiépített parancsnoki-vezetési központban tárgyalásokat kezdett magas rangú katari katonatisztekkel az Irak ellen készülődő háborúról. Hamad bin Ali el-Attia, a katari fegyveres erők vezérkari főnöke ezalatt Washingtonban tárgyalt Donald Rumsfeld védelmi miniszterrel. Franks tábornoknak az a megbízatása, hogy a hadjárat megkezdése esetén az Asz-Szajlijahban felállított mozgó parancsnoki központból irányítsa Irak katonai elözönlését. (m, t, ú)

Szaddám fenyegeti tunya tisztjeit

Bagdad. Túlsúlyos tisztjeit fizetésmegvonással, szerencsejátékoknak élő párttársait pedig börtönnel fenyegette meg az iraki diktátor. Két elnöki rendeletet adott ki e tárgyban. Az első értelmében meg kell vonni minden olyan állami vezető vagy katonatiszt fizetésének és más juttatásainak felét, aki nem felel meg a fizikai állóképesség éves vizsgáján. A második rendelet előírja, hogy háromévi börtönbüntetéssel sújtandó a hatalmon lévő Baasz Párt minden olyan tagja, „aki pénznyerés szándékával szerencsejátékokat űz”. Az ilyen vétkeseket ki kell zárni a pártból és el kell távolítani a kormányban, a hadseregben, a titkosszolgálatoknál, a bírói testületekben és a parlamentben betöltött tisztségeikből is. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?