New York/Bagdad/Moszul. Az iraki válság kezelésére összekötő csoportot hozott létre Kofi Annan, az ENSZ főtitkára. A világszervezet szóvivője, Fred Eckhard elmondta: a testület hétfőn tartja meg első ülését.
Szaddám olyan, mint tű a kazalban
Amerikai katonák öt irakit, köztük egy 12 éves gyermeket lőttek le szerda este az észak-iraki Moszul közelében. Iraki rendőrségi és kórházi források szerint a szövetséges haderő ellen háborút viselő fegyveres gerillák támadtak az amerikaiakra, akik viszonozták a tüzet. Az összecsapásban további négyen – két iraki és két amerikai – súlyosan megsebesültek.
Szaddám Huszein még mindig Irakban van, de állandóan változtatja helyét, és eddig semmi sem bizonyítja, hogy ő állna a koalíciós erők elleni gerillamozgalom élén – jelentette ki egy amerikai tábornok. Raymond Odierno, a Tikrítben állomásozó 4. gyalogos hadosztály parancsnoka, a Szaddám utáni hajtóvadászat vezetője ugyanakkor elismerte, hogy ez ügyben nem történt jelentős előrehaladás. Ismeretes, hogy Szaddám fejére 25 millió dollár vérdíjat tűztek ki az amerikaiak.
Meghalt egy volt iraki tábornok, amikor tegnap az amerikai katonák őrizetbe vették a szíriai határ közelében lévő el-Káim településnél. Mint a bagdadi amerikai katonai parancsnokság közölte, az iraki légelhárítás egykori parancsnoka, Abed Hamid Mauhús természetes halállal hunyt el. Már fogoly volt, amikor hirtelen rosszullétre kezdett panaszkodni, majd összeesett. Az újraélesztési kísérletek nem hoztak eredményt. Azt nem tartalmazta az amerikai közlemény, hogy tulajdonképpen miért vették őrizetbe az extábornokot.
Az iraki átmeneti kormányzótanács vezetője tegnap találkozott az ország legbefolyásosabb síita vallási méltóságával, hogy eloszlassa az ajatolláhnak a hatalomátadás amerikai menetrendjével kapcsolatos aggályait. Ali Huszeini asz-Szisztani ajatolláh megnyerése – állítólag azt kifogásolja, hogy a tervezet nem szavatolja Irak muzulmán identitásának megőrzését és másodrendű szerepre kárhoztatja az iraki népet – kulcsfontosságú a lakosság 60 százalékos többségét kitevő síiták támogatásának megszerzéséhez és a terv elfogadtatásához. A kormányzótanács soros elnöke, Dzsalál Talabáni most megpróbálja meggyőzni az ajatolláht, hogy a hatalomátadás terve, amely júliusig irányozza elő egy szuverén kormány beiktatását és 2005 végéig demokratikus választások megtartását, választ ad a kifogásaira.
Miközben Irakban tartanak a hatalomátadás körüli egyeztetések, az USA úgy határozott, hogy több ezer további tengerészgyalogost küld jövőre az arab országba a felkelők elleni küzdelemre. Donald Rumsfeld védelmi miniszter három pótlólagos zászlóalj és kísérő logisztikai egységek Irakba irányítását rendelte el a 2004 elején esedékes váltás részeként. A Pentagon korábban közölte, hogy jövő májusig a mostani 130 ezerről 105 ezerre csökken az Irakban szolgáló amerikai katonák állománya, a döntéssel azonban visszaáll az eredeti létszám.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.