Szabadság és szabadnap

Brüsszel. Az Európai Unió országaiban átlagosan 33 napot nem kell dolgozni egy évben szabadság vagy ünnepnap miatt. A legtöbb fizetett szabadságot és állami ünnepnapot Máltán és Ausztriában élvezhetik a dolgozók: a 13 ünnephez legalább 25 nap szabadság jár minden munkavállalónak.

Brüsszel. Az Európai Unió országaiban átlagosan 33 napot nem kell dolgozni egy évben szabadság vagy ünnepnap miatt. A legtöbb fizetett szabadságot és állami ünnepnapot Máltán és Ausztriában élvezhetik a dolgozók: a 13 ünnephez legalább 25 nap szabadság jár minden munkavállalónak. Szlovákia az első tíz között helyezkedik el, a minimum 20 nap szabadsághoz nálunk 15 ünnepnap jár.

A British Trade Union Congress jelentése szerint az éves szabadságokat a szabadnapnak kiadott ünnepekkel kombinálva kialakított listán Máltát és Ausztriát Finnország követi 37 nappal (12+25), majd Svédország és Franciaország 36 nappal (11+25). Portugália helyezése kissé bizonytalan 34-36 szabadnap van évente (12-14+22), illetve érdekes Dánia rendszere, ahol félnapos ünnep is van (34,5 nap, 9,5+25). A listát Nagy-Britannia zárja, ahol az évi 8 szünnapot a munkáltató levonhatja az évi 20 napos szabadságból. Sereghajtó még Hollandia összesen 28 nappal (8+20), ĺrország 29 nappal (9+20) és Belgium 30 nappal (10+20). Középen vannak a németek 29-32 nappal (9-12+20), a görögök és spanyolok 32-34 nappal (10-12+22).

A legtöbb országban (19-ben) minimálisan 20 napos éves szabadságot kapnak az alkalmazottak, ez érvényes az összes tíz új tagállamra (Máltát kivéve) és a csatlakozni kívánó országokra is – ezt egyébként az EU elő is írja. Öt országban 25 nap a minimum (Ausztria, Dánia, Franciaország, Svédország és Luxemburg), Máltán 24 nap, Portugáliában és Spanyolországban 22 nap.

Átlagosan a minimális húsz napnál több szabadságot kapnak az alkalmazottak a kollektív szerződéseknek köszönhetően Csehországban, Dániában, Németországban, Olaszországban, Hollandiában, Romániában, Svédországban és Nagy-Britanniában.

A heti átlagos kötelező munkaóra tíz EU országban és Norvégiában 40 óra. A franciák 35 órát dolgoznak, a németek, britek, hollandok, finnek és norvégok pedig 37-et. Ami a közszférában ledolgozott munkaidőt illeti, az európai átlag heti 40 óra, a legalacsonyabb, 32,9 óra Olaszországban, 35 óra Franciaországban, Portugáliában és Spanyolországban.

A közszférában a nemzetgazdaság egészében ledolgozott órákhoz képest kevesebbet dolgoznak az olaszok, a spanyolok, a görögök és a portugálok. A nemzeti átlag feletti időt töltenek munkával Ausztriában, Luxemburgban, Németországban és Svédországban. A közszférában az EU-s munkaidőátlag hetente 37,1 óra, ami 0,8 órával kevesebb mint a nemzetgazdaságok 37,9 órás átlaga. Ami az újonnan csatlakozott államokat illeti, itt a közszférában ledolgozott órák száma 39,4 óra – ez 2,3 órával több az EU-átlagnál. (euractiv.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?