Brüsszel/Milánó. Miközben az EU az energiapiac liberalizálásán, a szabad szolgáltatóválasztás általánossá tételén, a szabad verseny kiterjesztésén fáradozik – legalábbis látszatra –, magában az ágazatban, éppen ez ellen védekezve, ellentétes folyamat körvonalazódik.
Szabad verseny vagy protekcionizmus?
Az EU-bizottság májusban előzetesen jogszerűnek minősítette, hogy a francia kormány támogatta az állami Gaz de France és a magántulajdonban lévő Suez közüzemi szolgáltató egyesülését. A francia cégeket az egyesítésük ellen kézzel-lábbal tiltakozó olasz Enel energiavállalat és az olasz kormány panaszolta be Brüsszelnél, mondván: az ügylet sérti a tőke szabad mozgására vonatkozó előírásokat, a francia kormány protekcionista lépéseket tesz a hazai ipar védelmében.
Az ügy háttere, hogy az európai energiapiac teljes liberalizálására készülő cégek igyekeznek felvásárlásokkal növekedni, erősíteni pozícióikat. Ezért akarta megvásárolni egyebek mellett az Enel a belga Electrabel áramszolgáltatót, és amikor ott kosarat kapott, annak anyavállalatára, a francia Suezre vetett szemet. E próbálkozását a francia kormány megelőzte azzal, hogy februárban támogatta a Gaz de France országos gázszolgáltató és a Suez összeolvadását, létrehozva a világ egyik legnagyobb közüzemi cégét, 72 milliárd eurós piaci tőkeértékkel, lekörözve Európában az eddig második helyezett, 44 milliárd euró értékű Enelt és az első helyezettet, a 65 milliárd eurós német E.ON-t is.
A brüsszeli állásfoglalás elvileg ennek a vitának a végére tett pontot, mindamellett versenyügyi szempontból még át kell tekinteni az összeolvadást, hogy az nem tesz-e lehetővé erőfölénnyel való visszaélést.
A legnagyobb olasz energiavállalat, a volt árammonopolista Enel egyelőre Szlovákiában és Romániában vigasztalódhat: 2013-ig 2 milliárd eurót költ a szlovák erőműhálózat fejlesztésére, az április végén Pozsonyban véglegesített megállapodás alapján, amely szerint az Enel megvette a Slovenské Elektrárne 66 százalékát, 840 millió euróért. Ez az Enel eddigi legnagyobb külföldi beruházása. Június elején pedig közölték, hogy az Enel több mint 380 millió eurót fordít Romániában 2010-ig az ország áramszolgáltató rendszerének korszerűsítésére, és további érdekeltségeket akar szerezni Romániában. Néhány nappal korábban nyerte el az Enel a román Electrica Muntenia Sud vételi jogát, miután ajánlata a legmagasabb volt a román áramszolgáltató 67,5 százalékára. Az Enel 820,099 millió eurót ajánlott. Az Electrica nyolc vállalatából négyet már korábban eladtak a cseh ČEZ-nek, az E.ON-nak és az Enelnek 370 millió euróért, a többit még idén privatizálni akarja a román kormány. Az Enel tavaly 3,895 milliárd eurós csoportszintű adózott eredményt ért el, 48 százalékkal többet a 2004-es 2,631 milliárdnál.
A nyugat-európai energiapiac másik jelentős fúziós ügyletében sem lát egyelőre kivetnivalót a bizottság: júniusban jelezte, hogy nem kifogásolja a német E.ON közüzemi szolgáltató 29 milliárd eurós ajánlatát spanyol versenytársára, az Endesára. Az viszont még kérdéses, hogy az ügyletet nyélbe is ütik-e, mert az Endesára az ugyancsak spanyol Gas Natural is pályázik, és az Endesa vezetői keveslik az E.ON 29,1 milliárd eurós ajánlatát. Brüsszel még vizsgálja – a francia ügylethez hasonlóan –, hogy a spanyol kormány nem készül e megnehezíteni külföldi cégek spanyolországi vállalatfelvásárlásait.
Az évtized közepi vállalategyesülési „új hullám” egyik fő színtere az energiapiac. Miközben az EU látszatra az energiapiac liberalizálásán, a szabad szolgáltatóválasztás általánossá tételén, a szabad verseny kiterjesztésén fáradozik, magában az ágazatban, éppen ez ellen védekezve, ellentétes folyamat körvonalazódik. Az európai energiaszolgáltatás egyre kevesebb nagy cég kezében összpontosul, a versenyt szűkítve. Ezt a folyamatot ugyanaz az EU támogatja, a tőke szabad áramlásának belső piaci elvét hangoztatva, a vállalategyesüléseket engedélyezve.
Az Oxford Institute of Energy Studies szerint legalább hat szereplő – de ideális esetben akár tíz – kell ahhoz, hogy megfelelő verseny alakuljon ki az európai energiapiacon. A német E.ON vezetője azonban nemrég nyíltan kimondta, hogy az európai energiapiacon a nagy európai közszolgáltatók folytatódó konszolidációja végső soron három fő szolgáltatóra szűkülő piacot hoz létre, és a három játékos szerinte az Enel, az Electricité de France és az E.ON lesz. (MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.