Súlyos a helyzet Boszniában

Belgrád |

<p>Súlyosnak nevezte Bosznia és Hercegovina biztonsági és politikai helyzetét egy pénteken megjelent interjúban Zeljko Radmanovic, az ország kollektív államelnökségének tagja. A Glas Srpske nevű Banja Luka-i újságnak nyilatkozó politikus szerint a nehéz gondok okát a több nép lakta országon belüli politikai kapcsolatok szétzilálódásában, "retrográd erők" tevékenységében kell keresni.</p>

Egymással szöges ellentétben álló nézeteket vallunk az ország alkotmányos rendjéről és más fontos kérdésekről - mondta a jelentős horvát kisebbség által lakott, de alapvetően bosnyák irányítás alatt álló bosnyák-horvát föderációból, valamint a Szerb Köztársaságból álló ország államfői testületének szerb tagja.
Állandóan érezhető a Szerb Köztársaság felszámolására irányuló törekvés, s az indulatok folyamatos radikalizálódása. A nemzetközi közösség nem segít ezeknek a gondoknak a megoldásában, folytatni akarja a parancsuralmat, ami nagyon káros - ismertette a szerb országrészben uralkodó véleményt a politikus.
Megfigyelők emlékeztetnek arra, hogy a bosnyák politikusok jelentős része, s közülük is elsősorban Haris Silajdzic - a bosnyák, horvát és szerb tagból álló államelnökség jelenlegi bosnyák tagja - rendre azt követeli, hogy Bosznia-Hercegovina váljon egységes állammá. Azt nem teszik hozzá, de minden megnyilatkozásukból kiviláglik, hogy ennek létrejöttét bosnyák vezetés alatt tudják csak elképzelni.
Interjújában Zeljko Radmanovic szólt a nemzetközi közösség új boszniai főmegbízottjáról, Valentin Inzko osztrák diplomatáról is, és azt mondta, reméli, hogy ő az utolsó, aki betölti ezt a tisztséget. A főmegbízotti hivatalt szerinte az EU képviselőjének hivatalává kellene átalakítani, amelynek nem az a feladata, hogy parancsoljon, uralkodjon az országon, hanem hogy elősegítse a belső megbékélést.
A nemzetközi közösség főmegbízottjának, akinek tisztségét a boszniai háborút lezáró 1995-ös daytoni békeszerződés hozta létre, gyakorlatilag teljhatalma van Bosznia és Hercegovinában. Törvényeket semmisíthet meg, választott tisztségviselőket mozdíthat el posztjukról, s bármiről rendelkezik, az parancs.
Zeljko Radmanovic szerint ez nem mehet így tovább, a nemzetközi közösség nem tarthatja parancsuralom alatt az országot, mert az gátja a demokrácia fejlődésének, s annak, hogy Bosznia és Hercegovina tovább lépjen az európai integrációhoz vezető úton.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?