Moszkva/Brüsszel. Sokan a G8-ak (a hét fejlett ipari demokrácia és Oroszország) júliusi szentpétervári találkozója főpróbájának tekintették a múlt heti EU–orosz csúcsot, amelyet Szocsiban tartottak. Ha az ismert üdülőhelyen az körvonalazódott, amit Szentpétervárott is várni lehet, akkor az nem sok.
Süketek (energia)párbeszéde
Az EU jelenleg földgázigényének egynegyedét, olajszükségleteinek 27 százalékát biztosítja Oroszországból. 1999 óta az EU oroszországi energiaimportja 17-ről hetvenmilliárd euróra nőtt. (Jelentős részben az energiahordozók világpiaci árának emelkedése és az EU keleti bővítése révén. Az új kelet-közép-európai tagállamok alapvetően Oroszországtól vásárolnak kőolajat és földgázt.) A januári ukrajnai gázcsapelzárás, amely ellátási zavarokat okozott az európai fogyasztók körében, döbbentette rá az EU-t, hogy mielőbb diverzifikálnia kellene energiaszállítóit.
A liberális Gazeta azt írta, Vlagyimir Putyin elnök mindenesetre kihasználta a fekete-tengeri csúcsot annak a pozíciónak a nyilvános meghatározására, amelyből Oroszország nem enged. „Ha európai partnereink azt várják tőlünk, hogy beengedjük őket gazdaságunk legbelsőbb szentélyébe, az energiaágazatba, méghozzá olyan módon, ahogy ők szeretnék, akkor mi viszonzást várunk tőlük saját fejlődésünk kritikus irányaiban.” Az európai cégeknek az oroszországi kitermelésbe való beengedése fejében a Kreml azt várja európai partnereitől, hogy biztosítsák az orosz gazdaság modernizálásához szükséges technológiát, s az orosz energiacégeket engedjék részesedésekhez az európai elosztó és értékesítő hálózatokban. Ennek vélt akadályozása miatt érzett bosszúságában nemrég az orosz állami ellenőrzésű Gazprom jövőbeni exportjának Kínába való átirányításával fenyegetőzött. Putyin állítólag most azt mondta, Kína nem jelent alternatívát az orosz energiahordozók európai vásárlóival szemben.
Az EU igyekszik rávenni Moszkvát az energiacharta ratifikálására. Ez megkövetelné a Gazpromtól, hogy az oroszországi független termelőknek– köztük a külföldieknek is – diszkriminációmentes hozzáférést biztosítson szabad exporthálózati kapacitásához. Az unió a nemzetközi energiacharta alapján képzeli el az európai energiapiac hosszú távú alakítását, Moszkva viszont nagyon nem szívesen tenné vezetékhálózatát mások számára is felhasználhatóvá. Ennek kapcsán mondta Szocsiban az EU soros elnöki tisztét betöltő Wolfgang Schüssel osztrák kancellár: az energiapárbeszédnek az átláthatóságon, a viszonosságon, biztonságos összeköttetéseken és a biztonságos szállításokon kell alapulnia.
A Rosszijszkaja Gazeta kormánylap Alexander Rahr német szakértőt idézte: „Az EU azért hagyta a levegőben Putyin ajánlatát a szibériai energiaforrásoknak az EU technológiailag fejlettebb terével való összekötésére, mert nem akar energiafüggést egy nem demokratikus Oroszországtól. Ezért az EU európaivá és demokratikussá akarja tenni Oroszországot.” (mti, nol, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.