Prága. Nyílt lázadás tört ki a kormánykoalíció legerő-sebb pártjában; a szociáldemokrata parlamenti képviselők egyharmada bejelentette: a kormány által kidolgozott pénzügyi reformokat jelenlegi formájukban nem hajlandók támogatni.
Sörszerető cseh honatyák
A szociáldemokrata párt balszárnya egyebek között azt követeli a kormánytól, hogy mérsékelje a következő három évre tervezett, összesen mintegy 30 százalékos lakbérnövekedést, ne emelkedjen az adókulcs a kulturális szférában, a víz- és csatornadíjak esetében, s halasszák későbbre a szállodai árak magasabb adósávba való besorolását. A víz magasabb áfa-kulcsa azért fájdalmas, mert ez jelentősen megdrágítaná a sört, amelynek fogyasztása terén Csehország világrekorder. Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter szerint a kormány javaslatáról ugyan még lehet tárgyalni, de a mozgástér igen szűk, s csak apróbb módosítások lehetségesek.
A szociáldemokrata párton belül egyre nagyobb feszültséget kelt az a tény is, hogy a reformok tavaly nyári bejelentése óta rohamosan csökken a párt népszerűsége. Míg az ellenzéki jobboldali Polgári Demokratikus Párt támogatottsága már meghaladja a harminc százalékot, addig a szociáldemokratáké tartósan húsz százalék alá csökkent. A népszerűségi lista második helyét pedig már néhány hónapja több mint húsz százalékos támogatottsággal Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja foglalja el.
A szociáldemokraták közép-csehországi szervezete a napokban javasolta, hogy Špidlát a párt élén Stanislav Gross eddigi alelnök és belügyminiszter váltsa fel, aki évek óta az ország legnépszerűbb politikusainak egyike. Gross a felvetésre reagálva csak annyit mondott, hogy támogatottsága esetén a következő pártkongresszuson indulni fog az elnökségért.
A cseh kormány számára további kellemetlen hír, hogy a parlament tegnap nem fogadta el azt a törvénytervezetet, amelynek értelmében az idei költségvetési hiány fedezése érdekében 103,6 milliárd korona értékben államkötvényeket bocsátottak volna ki. A kabinet szerencséje, hogy a szavazás során formai hiba történt, ezért a törvényhozás március végén visszatér a kérdésre.
Szintén tegnap látott napvilágot a cseh folyó fizetési mérleg hiánya. A deficit 2003-ban 175,8 milliárd korona volt (ez a bruttó hazai össztermék 7,1 százaléka), ami elemzők szerint jóval meghaladja az előzetesen vártat, ráadásul az ország történetének eddigi legnagyobb éves deficitjéről van szó. Egyébként 2004-ben sem várnak lényeges javulást, hiszen a szakértők mintegy 170 milliárd koronás hiányt prognosztizálnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.