Sobotka: a csehek számára csalódás, hogy lassan megy a Nyugathoz való felzárkózás

<p>Csalódást jelent Bohuslav Sobotka cseh kormányfő és a kormányzó Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) számára, hogy a kelet-, illetve nyugat-európai országok életszínvonala közti különbségek csak nagyon lassan csökkennek.</p>

"Csehország olyan ország, amely igyekezett, és ma is igyekszik, csökkenteni az Európa keleti és nyugati felének életszínvonala közti különbségeket, amelyek a kommunista rendszer idején keletkeztek. Azzal számoltunk, hogy a felzárkózás gyorsabb lesz. Számomra és a szociáldemokrácia számára is csalódás, hogy még 25 évvel 1989 novembere után is olyan nagyok a különbségek Németország és Ausztria, illetve a Cseh Köztársaság életszínvonala között" - jelentette ki Bohuslav Sobotka a cseh szociáldemokraták országos konferenciáján szombaton Prágában.

A cseh kormánykoalíció legerősebb pártja ezért szorgalmazni fogja, hogy a minimálbér egy éven belül a jelenlegi 9000 koronáról 11 000 koronára emelkedjen, és a közszférában is emelkedjenek tovább a bérek.
    
Amennyiben a gazdaság és a bérek nem fognak gyorsabban növekedni, Csehországnak soha nem sikerül utolérnie a nyugati életszínvonalat - vélekedett a kormányfő-pártelnök a választási ciklus közepén megtartott konferencián. Sobotka közölte, hogy a nagyobb mértékű béremelésekről tárgyalásokat kezdenek a munkaadókkal és a szakszervezetekkel is. 
    
A munkaadók a gyorsabb bérnövekedést elutasítják. Álláspontjuk szerint a béreket nem lehet populista módon választási témává tenni, hanem a gazdasági eredmények alapján kell meghatározni bizonyos szabályokat, és azokat következetesen be is kell tartani.
    
A szakszervezetek az érdekegyeztető tanácsban már legutóbb is azt követelték, hogy a minimálbér legyen legalább 11 500 korona. 
    
A közszférában tavaly átlagban 3-5 százalékkal emelkedtek a bérek. A szociáldemokraták szerint elsősorban az egészségügyben és az oktatásügyben kellene felgyorsítani a bérnövekedést. Az oktatásügyi tárca bejelentette, hogy a közeljövőben 10 százalékos béremelést fog javasolni a kormánynak.
    
Az egészségügyben komoly probléma, hogy az évente végző mintegy 1000-1100 orvostanhallgató közül 10-20 százalék azonnal Nyugatra távozik, ahol a hazainál jóval magasabb fizetéseket kapnak. Ez a helyzet a nővéreknél is. 
    
A cseh egészségügyben mutatkozó orvos- és nővérhiányt egyelőre döntően szlovák orvosokkal és nővérekkel töltik be, akik Csehországban többet keresnek mint a Szlovákiában. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?