Sikereik csúcsán a szocialisták

Az MSZP egyértelműen megnyerte a 2002-es magyarországi önkormányzati választást. A pártokra leadott megyei és fővárosi listás szavazatok többségét az MSZP kapta, és ahol a régi polgármester nem őrizte meg mandátumát, szinte mindenütt szocialisták vették át a hatalmat.

A parlamenten kívüli pártok alig kaptak szavazatokat, és rosszabb eredményt értek el a civil szervezetek is, mint négy évvel ezelőtt. A pártok sorrendjét leginkább a közgyűlési listákra leadott szavazatok mutatják, mert itt nem személyekre, hanem pártlistákra voksoltak az emberek. Ezek a szavazatok egyértelműen jelzik: az MSZP a legnépszerűbb párt Magyarországon. Minden megyében erősített pozícióján 1998-hoz képest.

Míg 1998-ban csak a Heves megyei és a fővárosi közgyűlésben volt a baloldali pártoknak többsége, most csak Győr-Moson-Sopronban és Vas megyében maradt meg a jobboldal fölénye. Ugyanakkor ezekben a megyékben is erősebb lett a baloldal, mint 1998-ban volt. A legkisebb változás Vasban történt, itt egy mandátumot szerzett az MSZP a Fidesztől, egyébként minden maradt a régiben.

Szoros eredmények

Döntetlen született két megyében: Zalában a civil szervezetek képviselőitől függ, hogy melyik parlamenti oldal akarata érvényesülhet, Veszprémben viszont húsz-húsz kormánypárti és ellenzéki képviselő fog szembe nézni egymással minden szavazáskor. Az előző ciklusban csak Fejérben volt hasonló patthelyzet, most ott is nyert – igaz, csak egy mandátummal – a baloldal. A civil szervezetek országszerte sok közgyűlési mandátumot vesztettek, és kimaradtak Borsod, Nógrád, Bács-Kiskun és Veszprém megyék közgyűléseiből. A többi megyében mind vannak a helyi társadalmi szervezeteknek képviselőik, de általában kevesebb, mint 4 évvel ezelőtt. Kivétel ez alól Szabolcs-Szatmár-Bereg, ahol a volt fideszes Helmeczy László vezette szervezet feltűnően jól szerepelt. Fejérben és Somogyban értek még el valamivel jobb eredményt a civilek, mint 1998-ban. A parlamenten kívüli pártok közül csak a MIÉP szerzett közgyűlési mandátumokat: Budapesten és Pest megyében. A Munkáspárt, a KDNP, az FKGP, az MDNP teljesen kiszorult a megyei politikából, és nem sikerült a mandátumszerzés a Centrumnak sem, hiába lett volna most elég a képviselői helyek megszerzéséhez a tavasszal elért négy százalék (míg a magyar Országgyűlésbe 5% a küszöb, a megyei közgyűlésekbe csak négy). Az SZDSZ és az MDF viszont önállóan is szerzett mandátumokat, bár kevesebbet mint négy éve.

Budapest

Budapesten úgy nyerte meg a főpolgármester-választást Demszky Gábor (SZDSZ), hogy harmincezer szavazattal kapott kevesebbet, mint 1998-ban. A parlamenti ellenzék által is támogatott független Schmitt Pál tízezer szavazattal többet kapott, mint a Latorcai János, a ‘98-as jobboldali jelölt, a magasabb részvétel miatt azonban százalékos arányban mégis rosszabbul szerepelt, mint a kereszténydemokrata politikus. Ugyan a fővárosi pártlisták közül a legtöbb voksot az MSZP kapta, főpolgármester-jelöltjük, Gy. Németh Erzsébet csak harmadik lett. ĺgy igaza lett Demszkynek, aki a kampány idején azt mondta, a szocialista szavazók nagy része is őt támogatja majd.

Nagyobb városok

A nagyobb városokban a polgármesterek többsége megőrizte mandátumát. A kivételes esetek mindegyikében a baloldali jelölt javára változtattak a választók korábbi döntésükön: Szombathelyen elbukott az újra induló fideszes Szabó Gábor, akitől Ipkovich György MSZP-SZDSZ jelölt veheti át a város irányítását. Szegeden a jobboldali polgármester nem indult újra, és a polgári pártok által is támogatott független jelöltet megverte a szocialista Botka László. Balra váltott Szolnok is, ahol Szalay Ferenc fideszes polgármester hiába indult újra Botka Lajosné, a szegedi polgármester édesanyja ellen. Elvesztette a jobboldal Miskolcot is: a korábbi fideszes polgármestert most csak az MKDSZ és a MIÉP támogatta, és a Fidesz-MDF új jelöltet indított. Azonban a két jobboldali jelöltre leadott szavazatok összesen sem lettek volna elegendőek ahhoz, hogy ne a szocialista Káli Sándor győzzön. Sopronban egy civil szervezet adta korábban a polgármestert – aki nem indult újra – most itt is az MSZP-SZDSZ jelölt lett a befutó. Kőszegen 12 év után távozik a polgármesteri posztról Básthy Tamás, itt is kormánypárti jelölt győzött.

Megőrizte a Fidesz-MDF-es polgármester a helyét többek között Debrecenben (Kósa Lajos), Kecskeméten (Szécsi Gábor), Kaposváron (Szita Károly), Zalaegerszegen (Gyimesi Endre József) és új jelölttel is győzni tudott Hódmezővásárhelyen (Lázár János). Az 1998-ban függetlenként megválasztott, még korábban SZDSZ-es tatabányai polgármester ezúttal a Fidesz és az MDF támogatásával nyert (Bencsik János).

Maradt a szocialista polgármester Győrben (Balogh József), Nyíregyházán (Csabai Lászlóné), Székesfehérváron (Warvasovszky Tihamér), Pécsett (Toller László), Egerben (Nagy Imre), Salgótarjánban (Puszta Béla). Új jelölttel indult, de ismét az MSZP nyert Dunaújvárosban (Kálmán András) és Nagykanizsán (Litter Nándor).

Az SZDSZ 12 éve hivatalban lévő jelöltjei győztek Budapesten kívül Békéscsabán (Pap János), Szekszárdon (Kocsis Imre Antal), Veszprémben (Dióssy Imre László), Jászberényben (Magyar Levente) és Kalocsán (Török Gusztáv Andor) illetve két budapesti kerületben, a Józsefvárosban (Csécsei Béla) és a Ferencvárosban (Gegesy Ferenc).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?