Sérülnek a nők jogai

Strasbourg. A versenyképes, dinamikus, tudásalapú gazdaság megteremtését célul kitűző lisszaboni stratégia, valamint a nemek közötti egyenlőség kérdéseinek összefüggéseit vizsgálja a portugál szocialista Edite Estrela saját kezdeményezésű jelentése, amelyet a múlt héten fogadott el az Európai Parlament.

Strasbourg. A versenyképes, dinamikus, tudásalapú gazdaság megteremtését célul kitűző lisszaboni stratégia, valamint a nemek közötti egyenlőség kérdéseinek összefüggéseit vizsgálja a portugál szocialista Edite Estrela saját kezdeményezésű jelentése, amelyet a múlt héten fogadott el az Európai Parlament.

A jelentés szerint a lisszaboni stratégián alapuló szociális kohézió különösen a nőket érinti és a nők azon igényét, hogy teljes mértékben szerepet vállalhassanak az élet minden területén. A lisszaboni, illetve a későbbi stockholmi célkitűzés szerint 2010-re az unióban el kellene érni a nők hatvan, illetve 57 százalékos foglalkoztatását. 2003-ra már sikerült 55,1 százalékot elérni, azóta azonban a folyamat – elsősorban az idős nők alacsony foglalkoztatási aránya miatt – lelassult. A szöveg megállapítja: az unióban a férfiak és nők bérezése közötti átlagos eltérés tizenöt százalékos, egyes országokban pedig a 33 százalékot is eléri, és „az elmúlt harminc évben gyakorlatilag semmilyen fejlődés nem volt tapasztalható az egyenlő munkáért egyenlő bérezést elv alkalmazásában”.

A képviselők szerint „a lisszaboni célkitűzések elérése érdekében sürgős intézkedésekkel kell elősegíteni a női foglalkoztatást, annak minőségi javulását és a nők társadalmi beilleszkedését. A jelentés a nők számára a szakképzési lehetőségek bővítését, az élethosszig tartó tanulás esélyének növelését, a technológiákhoz való hozzáférés javítását kéri a tagállamoktól. Támogatni kell a nők 27, (a férfiak 4) százalékát érintő részmunkaidős foglalkoztatási formákat, a tagállamok gazdaságfejlesztési stratégiáiban pedig abszolút prioritásként kellene szerepelnie a nők és férfiak bérezési szintje közötti különbségek csökkentésének.

Az EP plenáris ülése végül kiszavazta a jelentésből azt a passzust, amellyel kifejezte volna: „sajnálatosnak tartja, hogy az unió számos tagállamában – különösen a nagy áruházláncok esetében – a fizetéseket, a munkaidőt és a munkafeltételeket a nők jogainak megsértésével határozták meg.

A parlamenti vitában rámutattak: a nemek közötti egyenlőség kiteljesítésével párhuzamosan növelni kell a nők arányát a munkaerőpiacon, megszüntetve a diszkriminációt, a „szakmai szegregációt”. És nem utolsósorban: kiemelten kell segíteni az idős, etnikai kisebbséghez tartozó, illetve fogyatékkal élő nőket. (P.I., eurohirek.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?