<p>Számos nemzetközi segélyszállítmány érkezett hétfőn Vanuatuba, és megindult a romok eltakarítása a fővárosban, de az országot alkotó szigetvilág jelentős részével továbbra sem sikerült kapcsolatba lépniük a hatóságoknak két nappal a pusztító vihar után.</p>
Segélyek érkeztek Vanuatuba
Wellington/Szendai |
A főváros, Port Vila részlegesen újra megnyitott repterére hétfőn több ausztrál és új-zélandi katonai teherszállító gép érkezett, amelyek ivóvizet, élelmiszert, gyógyszert és sátorponyvát hoztak az országba. A fővárosban néhány bolt már kinyitott hétfőn, és egyes városrészekben a vízszolgáltatás is helyreállt, áram azonban még nem volt. Két nappal a katasztrófa után a hatóságok még mindig nem tudnak tízezrek sorsáról, miután a csendes-óceáni ország fő szigetétől távol eső földdarabok lakóival nem sikerült kapcsolatba lépni, s ezek elérése hajóval akár napokba is telhet. Baldwin Lonsdale vanuatui elnök az AP amerikai hírügynökségnek adott interjúban azt mondta, a legutóbbi hivatalos információk szerint a fővárosban hatan haltak meg és harmincan megsérültek a viharban. Lonsdale, aki a kelet-japán Szendai városában pont egy katasztrófa-megelőzési konferencián vett részt a természeti csapás bidején, elmondta, hogy egyelőre még családjával sem tudott kapcsolatba lépni. Hétfőn délután fog hazatérni - tette hozzá. Az elnök azt mondta, a vihar elsöpörte az ország eddigi fejlődését, ezért Vanuatunak mindent újra kell kezdeni. Az Oxfam Australia segélyszervezet vezetője azt mondta, attól tartanak, sok áldozatra kell számítani a távoli szigeteken, mert azok domborzata nagyon sík, s az emberek jellemzően gyenge fakunyhókban élnek rajtuk, evakuációs központok pedig nincsenek. A Save the Children nevű civilszervezet egyik munkatársa pedig arról számolt be, hogy Vanuatuban rosszabbak a körülmények, mint a Fülöp-szigeteken voltak a 2013-as Haiyan tájfun után, amelyben több mint 7 ezren vesztették életüket. Baldwin Lonsdale "szörnyetegnek" nevezte a Pam névre keresztelt vihart, amely szombatra virradóra csapott le az Ausztráliától északkeletre fekvő Vanuatura. Az ötös, azaz legmagasabb fokozatú ciklon idején a széllökések sebessége meghaladta az óránkénti 200 kilométert, néhol 340 kilométeres széllökéseket mértek. Nyolcméteres hullámokat korbácsolt fel a vihar, árvizeket okozva. Teljesen víz alá került főváros, ahol az épületek mintegy 90 százaléka megrongálódott. Vanuatu állam 267 ezres lakossága 65 szigeten szétszórva él. Műholdfelvételekből ítélve a hurrikán végigsöpört gyakorlatilag a szigetország egész területén.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.