Saját térfelén lepte meg Putyint Trump

Moszkva |

<p>Vlagyimir Putyin szemében Donald Trump volt az, aki kibékítheti Washingtont és Moszkvát. Az orosz elnököt azonban amerikai kollégája a saját térfelén, Szíriában hívta ki, ahol Moszkva 2015-től irányította az eseményeket - írta pénteki elemezésében az AFP francia hírügynökség.</p>

Moszkva számára valóságos hidegzuhanyként hatott a Sarját szíriai légitámaszpont elleni amerikai támadás: Moszkvából nézve Donald Trump könnyebben kezelhetőnek tűnt, mint az elődje, Barack Obama, főként a szíriai kérdésben.

Elnökválasztási kampányában a republikánus párti Donald Trump a Moszkvával fenntartott kapcsolatok "rendezését" szorgalmazta. Egyes megfigyelők Trumpot egyenesen Moszkva emberének vélték, bizonyos munkatársait az oroszokkal való összejátszással vádolták meg. Trump egyben arról is biztosította hallgatóságát, hogy az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet elleni harc lesz a kormányzása elsődleges kérdése.

Péntek reggel Dmitrij Peszkov, Putyin elnök szóvivője csalódását hangoztatta "a váratlan fordulat" miatt. "Figyelemre méltó, hogy Trump elnök, aki választási kampánya idején a terrorizmus elleni harcot fő céljai között emlegette. egyenesen ennek az ellenkezőjét cselekszi" - mondta a szóvivő.

Peszkov elmondta, az oroszokat két órával a Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszerének tulajdonított, keddi Hán Sejkún-i - valószínűsített - vegyifegyver-támadás miatti megtorlásnak szánt amerikai csapások megkezdése előtt értesítették.

Oroszország haladéktalanul keményen elítélte az amerikai támadást. Vlagyimir Putyin bírálta "a szuverén állam ellen elkövetett agressziót", amely "jelentős kárt okozott az orosz-amerikai kapcsolatoknak". Oroszország szerint ezek a támadások a "terrorizmus elleni harcra is csapást mértek".

A légitámadások kérdéseket vetnek fel a Moszkva által szíriai szövetségesének biztosított védelem kapcsán is. "Oroszország segített a szíriaiaknak légvédelmük korszerűsítésében, de úgy tűnik, az amerikaiak ezt könnyedén ki tudják játszani" - fejtette ki az AFP-nek Pavel Felgenhauer orosz katonai szakértő.

 Igor Konasenkov, az orosz hadsereg szóvivője bejelentette, hogy az amerikai csapások után megerősítették a szíriai légvédelmet.

Oroszország 2015 októbere óta szíriai területen Sz-300-as, majd S-400-as légvédelmi ütegeket vonultatott fel, amelyek Moszkva szerint bármilyen légicsapást képesek kivédeni. Ezek az ütegek azonban nem léptek működésbe, amikor az amerikai Tomahawk manőverező robotrepülőgépek lecsaptak a Sarját bázisra.

Az amerikai beavatkozás Rex Tillerson amerikai külügyminiszter tervezett keddi és szerdai moszkvai látogatása előtt történt. Pavel Felgenhauer szerint azonban a légicsapások miatt nem marad el az utazás, sőt az amerikai-orosz viszonyt sem rengetik meg.

"Trumpnak súlyos belső gondjai vannak, és úgy döntött, hogy a gyenge Obamától eltérően kész elrendelni a légicsapásokat. Mi súlyosan elítéljük majd az amerikai agressziót, szidalmazzuk az amerikaiakat, de nem fogunk radikális lépéseket tenni" - mondta Felgenhauer.

Annál is inkább, miután Washington jelezte, hogy nem szándékoznak megismételni a légicsapásokat. "Ez nem tűnik a szíriai elnököt továbbra is megkerülhetetlen tényezőként kezelő Kreml által meghúzott +tiltott vonal+ átlépésének, azaz az Aszad meggyengítésére vagy eltávolítására irányuló hadjáratnak" - vélte az orosz katonai szakértő.

Andrej Baklickij, a PIR politikai kutató központ elemzője szerint "minden eléggé nyugodtan zajlik" az amerikai légitámadások után. "Trump nyilatkozatai, akárcsak az orosz reagálások mérsékeltek voltak. Semmilyen konkrét gesztus nem történt, nem mondták le Tillerson látogatását sem" - vélekedett.

Oroszország egyelőre beérte annyival, hogy felfüggesztette a szíriai légtérben bekövetkező incidensek kiküszöbölését és a légi bevetések biztonságának szavatolását célzó orosz-amerikai memorandum hatályát.

Az amerikai külügyminiszter Moszkvában találkozik orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, és minden valószínűség szerint Vlagyimir Putyinnal is. Andrej Baklickij szerint a Sarját bázis elleni támadás fő hatása az lesz, hogy megváltozik az amerikaiak és az oroszok közötti tárgyalás tartalma.

"Ha nem lennének az amerikai légicsapások, másról tárgyalnának: a terrorizmus elleni küzdelemről, az amerikai elnökválasztás orosz befolyásolásáról. Ma azonban Szíria áll a napirend élén" - tette hozzá a szakértő. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?