Rumsfeld és Blair offenzívája

Taskent/Biskek/Iszlámábád. Tony Blair brit kormányfő nagy fontosságú moszkvai tárgyalásait befejezve tegnap a pakisztáni fővárosba, Iszlámábádba érkezett. Eközben Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter közel- és közép-keleti körútjának újabb állomáshelyén, Üzbegisztánban tárgyalt.

Tony Blair brit kormányfő és Pervez Musarraf pakisztáni elnök tegnap Iszlámábádban tárgyaltTASR/EPA-felvétel Hozzávetőleg ezer amerikai elitkatona úton van Üzbegisztánba, hogy ott készüljön az amerikai válaszcsapásra, amelyet az afgán területen rejtőző terroristákra és esetleg a tálibok rendszerére készülnek mérni. A tizedik hegyi hadosztály repülőgépen megy Üzbegisztánba az egyesült államokbeli Fort Drum támaszpontról. Már fel is szálltak a gépek – közölte egy amerikai illetékes Rumsfeld védelmi miniszter környezetéből. Rumsfeld tegnap Taskentben Iszlam Karimov üzbég elnökkel folytatott megbeszélést a terrorizmusellenes együttműködésről. Üzbegisztán volt az első az egykori szovjet közép-ázsiai köztársaságok közül, amely felajánlotta légtere és támaszpontjai használatát az USA-nak.

Rumsfeld taskenti tárgyalásaival egyidejűleg Iszlámábádba érkezett Tony Blair brit miniszterelnök, hogy Pervez Musarraf pakisztáni elnökkel tárgyaljon a tálib rendszer és az általa pártfogolt terrorszervezet teljes nemzetközi bekerítéséről.

Egy kirgiz illetékes szerint Washington nagy mennyiségű fegyvert és lőszert akar vásárolni országától az afganisztáni Északi Szövetség, a tálibok belső fegyveres ellenzéke számára – ezt a Bush-kormány nemrégiben jelezte Biskeknek. (Közép-Ázsia területén csak Kirgizisztánban működik jelentősebb hadiüzem.)

A tegnapi taskenti tárgyalásokat megelőzően Ománban folytatott rendkívül fontos megbeszéléseket az amerikai védelmi miniszter, hogy biztosítsa a Perzsa-öböl menti ország támogatását Washington számára. Omán ugyan elítélte a szeptember 11-i merényleteket, de nem foglalt állást az antiterrorista koalíció mellett. A szultánság a Perzsa-öböl bejáratánál ellenőrzi a stratégiai fontosságú Hormuzi-szorost, s hűséges szövetségese volt az USA-nak a korábbi térségbeli konfliktusok idején. Egy amerikai illetékes szerint Rumsfeld nem kívánságlistával érkezett Ománba, hanem csupán „konzultálni akart egy fontos baráttal”. Az ománi védelmi tárca szóvivője ugyanakkor igyekezett csökkenteni az országban tartózkodó amerikai haderők, valamint a 23 ezer brit katona jelentőségét, akik közös hadgyakorlatot tartanak az ország hadseregével. Szerinte az amerikaiak csupán az 1980-ban aláírt egyezmény értelmében állomásoznak Ománban. Ezzel szemben a brit védelmi minisztérium nem zárta ki, hogy az Ománba vezényelt brit erőket bevetik az Afganisztán elleni amerikai katonai akciókban.

Az USA a Perzsa-öbölben mintegy 3,5 milliárd dollár értékben rendelkezik telepített katonai eszközökkel, ezek többsége a légierőt szolgálja. Washington hozzáférhet továbbá Maszira ománi sziget kikötőjéhez és repülőteréhez, valamint a Tumrait légibázishoz az 1991-es Öbölháború idején megkötött egyezmény alapján. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?