Romániában a sürgősségi segélyhívót is elárasztották a járvánnyal kapcsolatos hívások

telefonhívás

Romániában a hatóságok újabb katasztrófavédelmi riasztásokkal figyelmeztették a lakosságot kedden a megnövekedett fertőzési kockázatra, ugyanakkor a 112-es sürgősségi segélyhívót is elárasztották a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hívások.

Bukarestben a mobiltelefonos katasztrófavédelmi riasztórendszeren keresztül román és angol nyelvű cellaüzenetekkel figyelmeztették a lakosságot, hogy keddtől kezdődően utcán is kötelezővé vált a védőmaszk viselése, bezártak az iskolák, a vendéglők és rendezvénytermek, mivel az utóbbi két hétben diagnosztizált fertőzöttek aránya meghaladta a lakosság három ezrelékét.

Az úgynevezett „vörös forgatókönyv” életbe léptetését eredményező három ezrelékes küszöbérték meghaladását más érintett városokban is a Ro-Alert riasztórendszer segítségével tudatták a lakosokkal. A G4 Media hírportál beszámolója szerint Sepsiszentgyörgyön a katasztrófavédelem kétnyelvű – román és magyar – cellaüzenetet küldött a mobiltelefonokra, míg Marosvásárhelyen – a legnagyobb magyar közösség otthonául szolgáló erdélyi városban – kizárólag románul figyelmeztették a fertőzésveszélyre a lakosságot.

A koronavírus-járvány kapcsán közben a másik irányban is megélénkült a kommunikáció a lakosság és a katasztrófavédelem között: az augusztusi időszakhoz képest megkétszereződött a járvánnyal kapcsolatos hívások száma a 112-es segélyhívón. A hatóságok emiatt több ízben is arra kérték az érintetteket, hogy a tünetmentes fertőzöttek, vagy azok, akik a betegszabadság feltételeiről vagy tesztelési lehetőségekről akarnak érdeklődni a közegészségügyi hatóságnál, vagy a 0800 800 358-as zöld számot hívják, hogy ne terheljék le a segélyhívót, megnehezítve a valóban sürgős esetek ellátását.

Romániában az utóbbi két hétben csaknem megduplázódott az átlagos napi esetszám, de a stratégiai kommunikációs törzs (GCS) keddi jelentése már a járvány terjedésének lassulására enged következtetni. Az utóbbi 24 órában 3400 új fertőzöttet diagnosztizáltak, ami – a korábbi 50-70 százalékhoz képest – kevesebb mint tíz százalékkal haladja csak meg az utóbbi két hét átlagát. Az utóbbi napon 65 koronavírusos beteg haláláról számolt be a GCS: az európai viszonylatban kiugróan magas szám Romániában jelenleg átlagosnak számít.

Tovább nőtt a Covid-kórházakra nehezedő nyomás: kedden újabb 11 beteg állapota fordult súlyosra, így 768-ra emelkedett az intenzív terápián ápolt fertőzöttek száma.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?