<p>Nem lehet tűrni a rasszizmust és a kirekesztést - jelentették ki a pártok képviselői, valamint Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a romagyilkosságok ügyében született elsőfokú ítélet után. Többen a rendőrség és a titkosszolgálatok felelősségét is felvetették.<br /> </p>
Romagyilkosságok - Pártok: nem lehet tűrni a rasszizmust
Az emberierőforrás-miniszter szerint az ítélet megerősíti, hogy Magyarországon a rasszista bűncselekmények elkövetői közül senki nem menekülhet el a törvény szigora elől, és "a különösen kegyetlen gyilkosok" méltóképp megbűnhődnek tetteikért. Balog Zoltán közleményben azt írta: bízik abban, hogy az elsőfokú ítéletet másodfokon is megerősítik, és így mindenki megérti, mindig az áldozatok mellett kell állni, és ez nem többség vagy kisebbség, hanem emberi méltóság kérdése.
A kormány nem tűri, hogy félelemkeltő csoportok bármilyen etnikai vagy kulturális társadalmi csoporttal szemben fellépjenek, ezért az elkövetőket, a rendbontókat a törvény erejével vonja felelősségre - zárul a közlemény.
Zsigó Róbert, a Fidesz szóvivője szerint az ügyben született ítélet ellenére is nyitva maradt még néhány kérdés, így például az, hogy miért éppen akkor, 2008-ban és 2009-ben, a Gyurcsány-Bajnai-kormány idején történtek a gyilkosságok, és azok kinek álltak érdekében.
Az elítéltek mellett kik lehetnek még azok az elkövetők, akik most megúszták, akik neve végig rejtve maradt? - tette fel a kérdést sajtótájékoztatóján, nyomatékosítva, hogy ilyen ügyek ma nem fordulhatnának elő.
A kormánypárt szóvivője felidézte: a romagyilkosságok perében kiderült, hogy az akkori nemzetbiztonsági szolgálat és az akkori Katonai Biztonsági Hivatal "nemhogy segítette a megelőzést, a felderítést és a tisztánlátását, hanem egyenesen akadályozta azt", annyi hibát követtek el annak idején, hogy az "már nem lehet véletlen".
Az MSZP elvárja, hogy a kormányfő és az államfő szólaljon meg, és ítélje el, bélyegezze meg mindazokat, akik a romák elleni gyilkosságok elkövetőihez hasonlóan gondolkodnak. Erről Braun Róbert, az MSZP választókerületi felelőse, a párt monori elnöke beszélt. Mindazokat ítéljék el, akik "szavakkal, masírozással, egyenruhával verik szét a nemzetet!" - mondta.
Az ellenzéki politikus a rendőri vezetőktől elvárja, hogy zárják ki a testületből mindazokat, akik bátorítják a kirekesztőket és nem védik meg az áldozatokat, és hogy a rendőrök védjék meg a kiszolgáltatottakat. Az ügyészségtől azt várja, hogy "eljárjon bőrnyakú aktivisták ellen, és megvédje engedetlenül is tisztességes fiataljainkat". Egyúttal elvárást fogalmazott meg mindenkivel szemben, hogy tartsa be a törvényt, az együttélés írott és íratlan szabályait.
Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva helyesnek nevezte az ítéletet. Szavai szerint mindenkire - fajtól, felekezettől, pártállástól függetlenül - vonatkozniuk kell a törvényeknek, és a független magyar bíróságon ennek megfelelő ítéleteknek kell születniük.
Dorosz Dávid, az Együtt 2014-Párbeszéd Magyarországért politikusa azt mondta, hogy az ítélet arra emlékeztet, hogy semmilyen formában nem tűrhetjük a rasszizmust és a kirekesztést.
Kiemelte: mindent meg kell tenni azért, hogy soha ne ismétlődhessen meg újra Magyarországon, hogy embereknek kifejezetten származása és bőrszíne miatt kelljen meghalniuk. Az Együtt 2014-PM az ügyben hozott ítéletet megfelelő súlyúnak tartja.
Dorosz Dávid azt mondta, hogy a rendőrség, a titkosszolgálatok és az ügyészség a hibák sorozatát követte el a gyilkosságsorozat felderítése során, ez vezetett oda, hogy ilyen későn és csak ennyi áldozat után születhetett meg az ítélet.
Schiffer András, az LMP társelnöke, független országgyűlési képviselő szerint a romagyilkosságok ügyében a bíróság a létező legsúlyosabb ítéletet szabta ki, aminek kellő elrettentő ereje lehet, ám a jogi eljárás lezárultával kevés azt mondani, hogy ilyen soha nem történhet meg többé Magyarországon.
Fel kell tárni, hogy a rendőrség, illetve a titkosszolgálatok hol hibáztak abban, hogy "ilyen hosszú ideig gyilkolhatott szabadon ez a banda" - fogalmazott.
Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció politikusa, független képviselő szerint az etnikai alapú bűntetteket a legszigorúbban kell büntetni. A politikus azt mondta: Magyarországra sokan olyan helyként tekintenek, ahol tere van a rasszizmusnak, az antiszemitizmusnak, az idegengyűlöletnek és a homofóbiának. A DK szerint ezeket a nézeteket vissza kell szorítani, az ilyen magatartásokat, köztük az etnikai és a vallási alapú bűncselekményeket pedig "tűzzel-vassal irtani kell".
Vadai Ágnes azt mondta, nem ismer olyan nemzetbiztonsági jelentést, amely szerint az akkori szocialista kormány információkat tartott volna vissza a romagyilkosságok ügyében.
Három vádlottat tényleges életfogytiglanra ítélt a romagyilkosságok ügyében kedden első fokon a Budapest Környéki Törvényszék, a negyedrendű vádlott büntetése tizenhárom év fegyház. A vádlottak 2008-ban és 2009-ben kilenc helyszínen intéztek támadást lőfegyverekkel, gyújtópalackokkal romák ellen, ezekben hatan meghaltak, köztük egy gyermek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.