Róma. Az olasz kormány rendkívüli állapotot készül hirdetni az illegális bevándorlás által sújtott tartományokban, miután iraki kurdok csaknem ezerfős csoportja érkezett Szicíliába egy hajón, s ez az ügy szakadással fenyeget a kormánykoalíción belül.
Róma rendkívüli állapotot hirdet
Közel ezer menekült zsúfolódott össze a 75 méter hosszú Monica teherhajónTASR/EPA-felvétel Róma. Az olasz kormány rendkívüli állapotot készül hirdetni az illegális bevándorlás által sújtott tartományokban, miután iraki kurdok csaknem ezerfős csoportja érkezett Szicíliába egy hajón, s ez az ügy szakadással fenyeget a kormánykoalíción belül. A Monica nevet viselő – Sao Tomé és Principe zászlaja alatt haladó – kereskedelmi hajó hétfőn futott be a szicíliai Catania kikötőjébe az olasz pénzügyőrség négy hajójának a kíséretében. Összesen 928 iraki kurd érkezett a Monica fedélzetén, köztük 361 gyermek. Libanonban szálltak tengerre, fejenként négyezer dollárt fizettek az embercsempészeknek. A francia haditengerészet egyik fregattja már a Földközi-tenger délkeleti részén meg akarta közelíteni az emberekkel zsúfolt hajót, de a csempészek azzal fenyegetőztek, hogy a gyermekeket vízbe dobják. A kiskorúakat a személyzet tagjai az olasz pénzügyőrök ellen is emberi pajzsként akarták felhasználni. A pénzügyőrök ezért kénytelenek voltak a kalózok módszerét alkalmazni: miután egészen közel lopakodtak a hajóhoz, átugrottak a fedélzetre. Az volt a céljuk, hogy elkapják az embercsempészeket. Ez utóbbiak azonban, ahogy ilyenkor lenni szokott, elvegyültek az utasok között. Miután egy asszony szülési fájdalmakkal küszködött, a hatósági művelet mentőakcióvá változott: az asszony egy katonaorvos segítségével megszülte gyermekét, a hajót pedig emberi rakományával együtt Catania kikötőjébe kísérték.
Claudio Scajola belügyminiszter kilátásba helyezte, hogy az illegális bevándorlás által sújtott dél-olaszországi tartományokban rendkívüli állapotot vezet be, olyat, amilyet a természeti csapások idején szokás. A háromtól hat hónapig terjedő rendkívüli helyzetben a helyi prefektusokat különleges hatáskörrel ruházzák fel. Egyebek között lefoglalhatnak területeket vagy létesítményeket, ahol a bevándorlók számára alakíthatnak ki fogadóközpontokat, s ahol még ott a helyszínen bírálnák el a hatóságok az újonnan érkezettek tartózkodási kérelmét. Umberto Bossi közigazgatási reformügyi miniszter kevésnek tartja ezt az intézkedést. Szerinte a kormány „rossz irányban halad“. A ligás vezér úgy véli, hogy a bevándorlók tömegei nemzetközi összeesküvés eredményeként érkeznek az olasz partokhoz, s ennek a „dömpingnek“ az a célja, hogy aláássák az ország szuverenitását. A Liga más politikusai a koalícióból való kilépést is fontolóra vették, ha a kormány nem zárja be a kapukat a – mint fogalmaznak – hívatlan „hordák“ előtt. Scajola belügyminiszter ezzel szemben azt hangsúlyozta, hogy az iraki rendszer elől menekülő nincsteleneknek védelmet kell nyújtani. A kormánykoalíció kereszténydemokrata szárnya is elutasítja Bossi pártjának idegengyűlölő megnyilvánulásait. A balközép ellenzék viszont azért vádolja a végrehajtó testületet, mert szerinte indokolatlan a rendkívüli állapot bevezetése.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.