Roham lesz a magyar határon

Budapest/Szkopje/Szófia/Varsó. Vladimir Cucic szerbiai menekültügyi és migrációs biztos szerint ma estére hagyhatja el Szerbia területét az a menekülthullám, ami Szíriából, Irakból, Afganisztánból érkezett az országba a hét végén.

Budapest/Szkopje/Szófia/Varsó. Vladimir Cucic szerbiai menekültügyi és migrációs biztos szerint ma estére hagyhatja el Szerbia területét az a menekülthullám, ami Szíriából, Irakból, Afganisztánból érkezett az országba a hét végén. Ez a magyar hatóságokra komoly terhet ró, a menekültek máris kiszakították a 4 méteres kerítést Ásotthalomnál.

A tömeget a macedón–görög határon próbálta feltartóztatni a macedón hadsereg, miután vészhelyzetre hivatkozva lezárták az átkelést, de szombaton áttörtek. Macedónián egy nap alatt áthaladt a 6–8 ezer fősre becsült tömeg. A regisztráció után autóbuszokkal és vonattal folytatják útjukat a magyar határ irányába, hogy elérjék végső úti céljukat.

Nem véd a drótkerítés

A Délmagyar.hu riportja szerint egy 60 centis lyukat vágtak a menekültek hétfőn az igazi, 4 méteres kerítésen Ásotthalomnál. A csoportot azonnal elfogták a rendőrök. A pengés drótakadály alatt egyszerűen átbújtak, majd a kerítést alulról nyitották meg. A kerítésépítés hatékonyságát jól mutatják a hétfő este történtek: közel száz menekült úgy lépett be Magyarországra, hogy a vasúti síneken sétált át a határon. Ide nem is terveztek és építettek fizikai akadályt. Alig egy hét maradt a szerb–magyar határszakaszon felépítendő kerítés első szakaszának befejezéséig. A 175 km-re tervezett NATO-drót (más néven gyorstelepítésű drótakadály – gyoda) a nyilatkozatok alapján jórészt már áll, de egyelőre nem csökkentette mérhetően az illegális határátlépések számát. A hosszú hétvégén tiltott határátlépés miatt 6390 embert fogtak el a rendőrök. Naponta tehát csaknem 1600 embert, ami nem kevesebb, mint amennyit a szögesdrót telepítése előtt gyűjtöttek be. Csak hétfőn 1930 illegális bevándorlóval – köztük 309 gyermekkel – szemben intézkedtek a rendőrök a polgárőrökkel együtt-működve Csongrád megyében.

Bolgár hadsereg a határon

Bulgária harcjárműveket vezényelt Macedóniával közös határának négy átkelőhelyére, hogy megerősítse a határrendőrséget egy nagyobb migránshullám esetére. „A jelenlegi szakaszban csak megelőzés céljából erősítjük meg a határ őrizetét” – jelentette ki Nikolaj Karaivanov, a védelmi minisztérium egyik műveleti illetékese. Egyelőre 25 katonát és néhány páncélozott harcjárművet küldtek a bolgár–macedón határ átkelőhelyeire, de „a számuk növelhető, ha a helyzet súlyosabbá válik” – mondta. Az országot eddig megkímélte a Görögország felől Macedónián át áramló migrációs hullám. Bulgária az év eleje óta 15 ezer illegális bevándorlót fogadott, főleg Törökország felől érkező szíriaiakat.

Naponta 3000-en jönnek

Akár háromezer, többségében a polgárháború sújtotta Szíriából és a környező országokból menekülő ember is érkezhet naponta Macedóniába a következő hónapokban – mondta tegnap Melissa Fleming, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szóvivője. Ennek oka elsősorban az iraki erőszak és a szíriai polgárháború folytatódása, valamint a szíriai menekültek egyre romló életkörülményei Törökországban, Jordániában és Libanonban. A szóvivő arra szólította fel az Európai Unió 28 tagállamát, hogy biztosítsák a menedékkérők igazságos elosztását. Az európai országoknak, valamint Brüsszelnek elsősorban azoknak az államoknak kellene segítséget nyújtaniuk, amelyek „kimerítették lehetőségeiket”, vagyis Görögországnak, Macedóniának és Szerbiának – magyarázta Fleming.

Varsó: nem kell a kvóta

Lengyelország nem egyezik bele a kötelező menekültelosztási kvótákba, nem mond le saját migrációs politikájáról – idézi a Rzeczpospolita lengyel napilap tegnapi kiadása Rafal Trzaskowski külügyminiszter-helyettest, aki a menekültválság egyik megoldásaként a gazdasági bevándorlók hazaküldését javasolja. Azt mondta: Lengyelország a menekültválsággal foglalkozó júliusi brüsszeli EU-csúcstalálkozón önkéntesen 2000 közép-keleti és észak-afrikai menekült befogadását vállalta, így szolidárisan és lehetőségeihez mérten cselekedett. Mivel a keleti határára jelenleg fokozott migrációs nyomás nehezedik, Lengyelországtól aligha lehet nagyobb erőfeszítést követelni – ezzel vélhetően az ukrán válságra, valamint a volt Szovjetunió ázsiai utódállamaiba deportált lengyelek hazatelepítésre váró utódaira utalt.

Idén eddig 95 ezer, Itáliába tartó illegális bevándorlót mentettek ki a tengerből a líbiai partok közelében a Triton uniós mentőművelet keretében – közölte tegnap a Frontex, az uniós határvédelmi támogató ügynökség. Csak az elmúlt héten 3400 embert mentettek ki, legtöbbjüket pénteken és szombaton, 27 különböző mentőakció keretében. A legtöbb menekült Afrika szubszaharai övezetéből érkezett. Az őket szállító vízi járművek az esetek zömében nem sokkal azután, hogy elhagyták a líbiai partokat, vészjelzést adtak le az olasz parti őrségnek. Az elmúlt hétvégén megmentettek mintegy fele közvetlenül a Frontex szervező tevékenységének köszönheti életben maradását. Kiemelkedő szerepet játszott a Siem Pilot nevű norvég hajó, amely 963 menekültet, köztük 71 gyermeket vett a fedélzetére. (MTI, Index, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?