Remélnek a palesztinok

Jeruzsálem/Washington. A palesztin kormány üdvözölte, az Iszlám Dzsihád elutasította az izraeli kormány tegnapi bejelentését arról, hogy támogatja mintegy száz palesztin szélsőséges fogoly, a Hamász és az Iszlám Dzsihád tagjainak szabadon engedését.

Ciszjordánia palesztin lakossága hangos ünnepeléssel fogadta, hogy az izraeli hadsereg vasárnap megkezdte fontos katonai úttorlaszok lebontását Rámalláh közelében. Az izraeli rádió szerint az izraeli kormány tagjai vasárnap 14:9 arányban adtak felhatalmazást a palesztin szélsőségesek szabadon bocsátására, egyfajta bizalomerősítő intézkedésként a palesztinok irányában Ariel Saron kormányfő washingtoni tárgyalásai előtt. Avi Pazner szóvivő kijelentette, a lépéssel Mahmúd Abbász palesztin kormányfő helyzetét kívánja erősíteni az izraeli kormány. Nabil Amr palesztin tájékoztatási miniszter is üdvözölte az izraeli döntést, mondván: „reméljük, hogy további, izraeli börtönökben raboskodó palesztin foglyok elengedésének leszünk még tanúi”. Mohamed al-Hindi, az Iszlám Dzsihád egyik vezetője azonban porhintést emlegetett, és kijelentette: mozgalma a lépést nem tekinti kezdeményezésnek az izraeli kormány részéről. A palesztinok az izraeli fogságban lévő mintegy 7700 palesztin fogoly többségének elengedését követelik. Izrael korábban kizárta, hogy az iszlám szélsőséges csoportok, mint a Hamász vagy az Iszlám Dzsihád tagjai köztük legyenek. Ugyanakkor Izraelben már pénteken több bizalomerősítő intézkedést hoztak a békefolyamat előmozdítása érdekében. Ariel Saron ma kezdi meg tárgyalásait Washingtonban, s holnap találkozik George Bush amerikai elnökkel. Bush pénteken Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnökkel találkozott az amerikai fővárosban. Ezeket a tárgyalásokat tegnap pozitívan értékelte Nabíl Amr palesztin tájékoztatási miniszter, hozzátéve: Abbásznak a washingtoni tárgyalások után nem lehet problémája sem a palesztin törvényhozás, sem a palesztin nép előtt. A kormányfőnek Nabíl Amr szerint „kizárólag Izraellel van problémája, amiért az nem teljesíti a nemzetközi útiterv előírásait”. Korábbi bejelentés szerint Washingtonból való hazatérése után a Abbásznak a palesztin parlamentben bizalmi szavazással kell szembenéznie. Létfontosságú volt ezért számára, hogy az USA-ból ne távozzon üres kézzel.

Mint ismeretes, az útitervet saját víziójának tekintő George Bush közös célnak nevezte az önálló és demokratikus palesztin állam megteremtését, s ennek kapcsán azt, hogy Izrael és a remények szerint 2005-re megalakuló palesztin állam békésen és biztonságban létezzen egymás mellett. Bush fontosnak nevezte a palesztinok életkörülményeinek javítását, megerősítve, hogy Washington 20 millió dolláros gyorssegélyt nyújt a Palesztin Hatóságnak. Egyben bejelentette, hogy első ízben közös amerikai–palesztin gazdasági fejlesztési bizottságot hoznak létre. A testület legfontosabb feladata azoknak a javaslatoknak a kidolgozása lesz, amelyek a palesztin gazdaság fellendítését célozzák.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?