<p>Az idei év első felében is rekordszámú újságírót öltek meg hivatása gyakorlása közben a világon: 59-et. Tavaly az első hat hónapban 53-at, az egész évben pedig 122-t - jelentette hétfőn a genfi székhelyű Press Embleme Campagne (Sajtó, Embléma, Kampány - PEC) nevű civil szervezet.</p>
Rekordszámú újságírót öltek meg a világon idén is az első fél évben
A meggyilkolt újságírók száma folyamatosan nő az utóbbi években, 2008-ban 91 volt.
Az idén a legtöbb tollforgatót - kilencet - Mexikóban ölték meg, Hondurasban nyolcat, Pakisztánban hatot, Nigériában és a Fülöp-szigeteken négyet-négyet, Oroszországban és Kolumbiában hármat-hármat, Irakban, Nepálban, Thaiföldön és Venezuelában kettőt-kettőt. Ezenkívül egy-egy újságírót meggyilkoltak Afganisztánban, Angolában, Bangladesben, Brazíliában, Bulgáriában, Kamerunban, Cipruson, Ecuadorban, Izraelben, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Ruandában, Törökországban, Szomáliában és Jemenben.
Blaise Lempen, a PEC főtitkára szerint azokban az országokban vannak a legnagyobb veszélynek kitéve az újságírók, ahol valamilyen belső fegyveres konfliktus van.
Lempen januárban a tavalyi évre vonatkozóan kijelentette: semmilyen javulás nem érzékelhető Mexikóban, ahol 13 újságírót öltek meg 12 hónap alatt.
Az idei első fél év adata még elszomorítóbb a kilenc megölt újságíróval a latin-amerikai országban.
A PEC harmincöt egyesületet és érdekvédelmi szervezetet tömörít a világ mintegy száz országában, és egy olyan nemzetközi konvenció megalkotásáért küzd, amely védené az újságírókat a konfliktusövezetekben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.