<div>Házkutatást tartottak a panamai hatóságok a nemzetközi offshore-botrány főszereplőjévé vált Mossack-Fonseca ügyvédi irodánál, mindkét tulajdonost őrizetbe vették.</div>
Razzia a világ legnagyobb offshore-cégénél
Panamaváros |
A Ramón Fonseca Mora és Jürgen Mossack vezette ügyvédi irodát sok egyéb dolog mellett azzal gyanúsítják, hogy offshore számlákat létesített az Odebrecht brazil építőipari vállalat részére, amely aztán több ország vezetőjét megvesztegette az ezeken elhelyezett pénzekkel. Közöttük van például Alejandro Toledo volt perui államfő, aki ellen nemzetközi elfogató parancsot adtak ki. Toledót azzal vádolják, hogy több millió dollár kenőpénzt fogadott el az Odebrechttől. A volt elnöknek állítólag 20 millió dollárt ígértek arra az esetre, ha a cég elnyer egy autópálya-építési pályázatot. Az ügyvédi iroda egyik tulajdonosa, Fonseca azt állította, hogy cége csak bűnbak az ügyben. Fonseca szerint a panamai hatóságok el akarják kerülni annak felderítését, hogy pontosan kik kaptak kenőpénzt az Odebrechttől. A brazil vállalat vezetői egy amerikai eljárás során azt állították, hogy 800 millió dollárt osztogattak szét latin-amerikai politikusoknak állami megbízásokért cserébe. Fonseca szerint a pénzből Juan Carlos Varela panamai elnöknek is jutott; a vádat az államfő visszautasította. Varela azt mondta: ütött a Mossack-Fonseca utolsó órája. A Mossack-Fonseca 2016-ban került a figyelem középpontjába, miután 11,5 millió dokumentum szivárgott ki az irodától olyan adócsaló cégekről és személyekről, köztük több ismert politikusról, akik feltehetően megpróbálták elkerülni az adófizetést hazájukban. Az irodát több drogkartellhez, maffiához, fegyverkereskedőhöz és nemzetközileg elszigelt kormányhoz (például a phenjani és a damaszkuszi rezsim) is pénzügyi szálak fűzik. Kenia Porcell panamai főügyész bűnszövetkezetnek nevezte a Mossack-Fonseca irodát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2021. 10.15.
Panamától Pandoráig
2020. 06.02.
Szlovákok vásárolják fel a cseh cégeket
2019. 09.19.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.