Bagdad. Egy amerikai katona meghalt, tizenöten megsebesültek, amikor tegnap hajnalban ismeretlenek rakétatűz alá vették Bagdadban a Rasíd szállodát, ahol az iraki látogatáson tartózkodó Paul Wolfowitz amerikai védelmi miniszter-helyettes is megszállt.
Rakétákkal támadták Wolfowitz szállodáját
Több becsapódás nyoma látszik az épület hetedik és nyolcadik emeletén, a harmadik és a kilencedik emelet között az ablakok legtöbbje kitört. Egy rakéta az ablakon át közvetlenül egy hetedik emeleti szobába csapódott be. Egy, az Irakot megszálló koalíciónak dolgozó fotós elmondta az AFP-nek: helyi idő szerint hajnali 6.15-kor arra ébredt, hogy nagy erejű robbanás rázza meg nyolcadik emeleti szobáját, majd egymást követték a robbanások, és ahogy ajtót nyitott, sűrű füst gomolygott a folyosón.
Paul Wolfowitz két órával a támadás után nyakkendő nélkül, láthatóan feldúlt állapotban állt az újságírók elé és el-elfúló hangon, de nagyon határozottan kijelentette: a mostani merénylet sem tántorítja el az Egyesült Államokat attól, hogy stabilitást teremtsen Irakban.
„Ez a terrorista merénylet sem tántorít el bennünket attól, hogy teljesítsük küldetésünket: segítsük az iraki népet abban, hogy saját maga megszabaduljon az olyan bűnözőktől, mint a mostani támadás tettesei és megvédjük az amerikai népet az ilyen jellegű terrorizmustól” – mondta.
Szombaton – néhány órával a Rasid hotelt ért támadás előtt – az Egyesült Államokban riadót fújtak: lehetséges, hogy „iszlám szélsőségesek” támadást intéznek Bagdadban egy szálloda ellen.
„Az amerikai hadsereg szerint iszlám szélsőségesek robbantásos merényletet követhetnek el Bagdad egyik, Karrada nevű negyedében a nyugatiak által látogatott egyik szálloda ellen” – tudatta az iraki fővárosban egy hivatalos közlemény, amelyben gépkocsiba rejtett pokolgépet valószínűsítettek a támadás eszközeként.
Bagdadban három Karrada nevű negyed is van, a Rasid szálloda a Karrada Mariam negyedben található. Nem egészen egy hónappal ezelőtt már érte támadás a hotelt: szeptember 27-én három-négy lövedék csapódott az épület legfelső, 14. emeletébe, de akkor senki nem sérült meg.
A szálloda, a volt elnöki palota és bagdadi konferenciaközpont alkotta komplexumot egy hónappal ezelőtt magas betonfallal vették körül. A támadók éppen ezen a falon keresztül juttatták az éj leple alatt rakétavetőjüket a szálloda közelébe.
Idősebb Bush mozaikját taposták
A katyusa rakétákkal célba vett bagdadi Rasíd hotelt, amely manapság amerikai tisztségviselők szállása, Szaddám Huszein országlása alatt az iraki főváros tekintélyes építményeként külföldi tisztségviselők, üzletemberek és tudósítók fogadására emelték 1983-ban. Az öbölháború befejezése után az idősebb George Bush akkori amerikai elnököt ábrázoló mozaikot raktak a bejárat elé, mégpedig oly módon, hogy a szállodába belépő vagy onnan távozó emberek kénytelenek legyenek rátaposni, beleértve az ENSZ fegyverzetellenőreit is. A képmást az április 9-i bagdadi invázió után kibontották az amerikai csapatok. Idősebb George Bush nyaka és válla még ma is kivehető, arca azonban nem, helyét ovális alakban por fedi. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.