Rabszolgamunkán a sógoroknál

Bécs. Ausztriában a Szlovákiából vagy Csehországból érkezett, illegálisan alkalmazott egészségügyi nővérek gyakran csak két eurót kapnak egy órára. Az OECD az egészségügyi alkalmazottak ellenőrizetlen migrációjától tart.

A Der Standard szerint az Ausztriában dolgozó orvosok 16 és a nővérek 21 százaléka érkezett az egykori keleti tömb országaiból. Az ápolószemélyzet illegális foglalkoztatásával kapcsolatos vitába már az osztrák politikai elit is bekapcsolódott. Nagy visszhangot keltett az a hír, miszerint Wolfgang Schüssel anyósát is egy illegálisan foglalkoztatott szlovák ápolónő gondozta. Günther Leiner, az ÖVP egészségügyben illetékes egykori szóvivője az ápolók illegális foglalkoztatását „modern rabszolga-szolgáltatásnak” nevezte.

Az állásközvetítőknek van a legtöbb hasznuk abból, hogy a szlovák vagy cseh ápolónők gyakran csak 2 eurós órabért kapnak. A Der Standard szerint javíthatna a helyzeten az idős emberek és fogyatékosok gondozásáról szóló törvény, valamint egy olyan jogszabály, amely az ápolók alkalmazásának feltételeit rögzítené. A kormányzó ÖVP szerint egyelőre nem fenyeget az országban a gondozószemélyzet hiánya, mégis mielőbb lépni kellene, nehogy a potenciális probléma valóságossá váljon. Az ellenzéki szociáldemokraták (SPÖ) például azzal a javaslattal szimpatizálnak, hogy a hozzátartozókról való gondoskodást minősítsék foglalkozásnak.

A múlt hét végén Schüssel kancellár is reagált az őt ért – a Der Standardban, egy olvasói levélben megfogalmazott – vádakra. Heidi Glück, a kancellár szóvivője kijelentette: Schüssel anyósát a sógornője gondozta, aki a kórház javaslatára a Szent Erzsébet Társasághoz fordult segítségért, ápolónőt kérve. A szóvivő azt hangsúlyozta, Schüssel egyáltalán nem vett részt az időközben elhunyt anyósáról való gondoskodás megszervezésében. Ezt a feladatot feleségének a testvére vállalta, aki nem az ápolónőknek fizetett, hanem a társaságnak. Ennek egyik vezetője, Harald Drescher pedig elismerte, a szomszédos keleti országokból érkezett ápolónőknek is közvetítenek munkát, akik feketén dolgoznak Ausztriában, és olykor a legfelsőbb politikai körökhöz tartozó emberekről is gondoskodnak. „Vagyis olyanokról, akiknek a hozzátartozói nagyon jól ismerik az egész rendszert.”

Az anyós esete miatt az ellenzék bírálatok özönét zúdította a kancellárra, azon korábbi kijelentése miatt is, miszerint az országban van elég ápolószemélyzet. A zöldek szerint Schüssel szavai azért hiteltelenek, mert a kancellár pontosan tudja, milyen elképesztően nehéz profi szintű és jogilag tiszta gondoskodást biztosítani egy hozzátartozó számára. Norbert Hofer szabadságpárti (FPÖ) politikus kijelentette: „Aljasság, amikor olyan valaki, mint Schüssel, aki nagy pénzeket keresett a politikában, nem biztosította anyósa számára a legális ápolást.” Az SPÖ legutóbb az egész ügy mielőbbi tisztázását követelte a kancellártól, különben felmerül a gyanú, hogy „illegálisan akarta megoldani az e téren jelentkező munkaerőhiányt”. (euroinfo.gov.sk)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?