<p>Alekszandr Szolzsenyicin orosz ellenzéki íróhoz hasonlította Nelson Mandelát, a dél-afrikai faji megkülönböztetés elleni küzdelem kiemelkedő alakját Vlagyimir Putyin orosz elnök - közölte kedden a Kreml.</p>
Putyin Szolzsenyicinhez hasonlította Mandelát
Moszkva |
Putyin hétfő este kereste fel a Dél-afrikai Köztársaság moszkvai nagykövetségét, hogy kinyilvánítsa részvétét. Dél-Afrika első fekete bőrű elnöke, a Nobel-békedíjjal kitüntetett politikus, aki 27 évet sínylődött börtönben apartheid-ellenes tevékenysége miatt és a faji megkülönböztetés elleni harc jelképévé vált világszerte, a múlt csütörtökön hunyt el. Putyin emlékeztetett arra, hogy az egykori Szovjetunió volt az, amely a legtevékenyebben támogatta az afrikai országokat, s köztük Afrika déli részét a faji megkülönböztetés elleni küzdelemben, az igazságosság és a demokrácia megteremtése érdekében. Hangoztatta, hogy Nelson Mandela egyike a 20. és a 21. század legkiemelkedőbb alakjainak. Jelentősége a kor olyan nagy személyiségeihez mérhető, mint amilyen Mahátma Gandhi, az indiai függetlenségi mozgalom vezéralakja, valamint Alekszandr Szolzsenyicin orosz ellenzéki író volt. A Szovjetunió a hidegháború idején aktívan támogatta a gyarmatosítás felszámolása érdekében indított fegyveres küzdelmet Afrikában, többek között Angolában és Namíbiában. Alekszej Szolzsenyicin 1945-től 11 évet töltött sztálini börtönökben és munkatáborokban, a Gulagon. Ottani élményeiből merítve írta meg 1962-ben az Ivan Gyenyiszovics egy napja című regényét. 1970-ben irodalmi Nobel-díjat kapott. Három évvel később született a Gulag szigetcsoport című regénye, amely miatt 1974-ben megfosztották szovjet állampolgárságától és kiutasították az országból. Szolzsenyicin 1994-ig élt az Egyesült Államokban, ahonnan visszatért hazájába. Az író öt évvel ezelőtt, nem sokkal 90. születésnapja előtt hunyt el.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.