Moszkva. Az orosz alsóházi választásokon a Vlagyimir Putyin elnökkel összeforrt Egységes Oroszország lehengerlő győzelmet aratott, a kommunista párt súlyos vereséget szenvedett, a nacionalista pártok látványos sikert értek el, és a két liberális párt kudarcot vallott.
Putyin mindent visz
Vlagyimir Putyin elnök tegnapi tévényilatkozatában kijelentette: az orosz népnek megint alkalma nyílt megválasztani hatóságait, és az állam biztosította, hogy a választás korrekt és szabad legyen. Hozzátette: az 56 százalék körüli részvétel lehetett volna nagyobb, de így is nagyjából megfelel a más országokban szokásos aránynak. Az EBESZ parlamenti közgyűlésének brit elnöke viszont úgy ítélte meg, hogy a szavazásnál számos demokratikus kritériumot figyelmen kívül hagytak. Bruce George szerint az EBESZ-megfigyelők alapvető benyomása az volt, hogy a választási folyamat egészében visszalépést jelentett Oroszország demokratizálásának útján. „Ezek a hiányosságok megkérdőjelezik Oroszország készségét arra, hogy közelítsen a demokratikus választások európai és nemzetközi normáihoz” – mondta George.
Az Egységes Oroszország az alsóházi mandátumok csaknem felére számíthat a vasárnapi választásokon aratott győzelme nyomán. A Putyin elnökkel összeforrt párt a 117 listás mandátum mellett legalább 105 egyéni mandátumra tehetett szert. (A duma 450 mandátumának felét pártlistákon, másik felét egyéni választókörzetekben lehetett elnyerni.) Tegnap délután, a szavazatok több mint 90 százalékának összeszámlálása után az Egységes Oroszország a listás voksok 36,8 százalékával vezetett. Az Orosz Föderáció Kommunista Pártja (KPRF) 12,7 százalékot kaphatott (amivel szavazótábora felére zsugorodott az 1999-es választáshoz képest). Az Egységes Oroszország a posztszovjet időszak eddigi legmeggyőzőbb diadalát aratta, a kommunista párt pedig a legsúlyosabb vereségét szenvedte el. Másrészt a nemzeti-hazafias pártok látványos eredményt értek el. Az ultranacionalista-populista Vlagyimir Zsirinovszkij vezette liberális demokrata párt (LDPR) 11,8 százalékra számíthat (megduplázva 1999-es voksarányát, megközelítve a kommunistákat, s a „régi” pártok közül egyedül erősítve pozícióját). Az alig néhány hónapja alakult baloldali-hazafias tömb, a Haza 9 százalékot szerezhet, beváltva alapítóinak azt a számítását, hogy nagyszámú szavazatot szippanthatnak el a kommunistáktól. Mindkét nacionalista párt a Kreml szövetségesének számít. Összességében a Kreml-barát tábor – az Egységes Oroszország 222 mandátumával, valamint az LDPR feltehetőleg 38 és a Haza 37 mandátumával – mindössze három hellyel maradhat el a kétharmados többségtől. Ezek a mandátumok a választást követő parlamenti üzletelés (átülések) során megszerezhetők. Az Egységes Oroszország fölényes győzelme bebiztosítja az orosz elnök márciusi újraválasztását. A kétharmados többség pedig módot adhat az alkotmány módosítására, beleértve harmadik elnöki ciklus lehetőségének beiktatását (2008-tól Putyin számára). A két kis liberális párt, a Jabloko és a Jobboldali Erők Szövetsége (amely nem tudott öszszefogni) nem érte el az ötszázalékos küszöböt, s így nem jutott be pártként a dumába. A Jabloko egyéni választókörzetekben is csak három mandátumot szerzett a választási bizottság szerint.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.