Putyin és Abe Sindzó csak érintőlegesen beszélt a Kuril-szigetekről

Moszkva |

<p>Vlagyimir Putyin orosz elnök és Abe Sindzó japán kormányfő nem tárgyalta meg részleteiben a Kuril-szigetek hovatartozásának problémáját Szocsiban, de megegyezett arról, hogy júniusban a G8-csoport csúcsértekezleten ismét találkoznak - közölte szombaton az orosz elnöki szóvivő.</p>

 Dmitrij Peszkov a szűkszavú tájékoztatás során hozzátette, hogy az orosz-japán egyeztetések szakértői szinten folynak. Azt is elmondta, hogy októberben vagy novemberben Vlagyimir Putyin Japánba látogat.

    A japán kormányfő az orosz elnöki szóvivő által mondottakhoz képest pozitívabb és konkrétabb eredményekről számolt be a sajtónak. Abe Sindzó kijelentette, hogy Tokió és Moszkva amilyen gyorsan csak lehet, valamennyi összetett problémát meg akarja oldani, így békeszerződést is alá akar írni. A jelenlegi helyzetet "rideg valóságként" jellemezte, hozzátéve, hogy mindenképpen és mielőbb meg kell oldani a problémát, azt nem akarják a következő nemzedékre hagyni.

    A konzervatív Abe - aki a vitás területi kérdések megoldását programjának egyik fő pontjává tette - jó viszonyt akar kiépíteni Putyinnal egy reménybeli békeszerződés megkötése érdekében.

    Vlagyimir Putyin a japán miniszterelnökkel Szocsiban folytatott tárgyaláson azt hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kereskedelmi-gazdasági kapcsolatok fejlesztése megteremti a bonyolult nemzetközi kérdések megoldásának előfeltételeit. A külügyi-, és védelmi tárcák közötti politikai együttműködést nagyon fontosnak tartotta és úgy értékelte, hogy a két ország közötti bizalomerősítést szolgálja.

    A múlt pénteken Tokióban külügyminiszter-helyettesi szinten tartották meg az Oroszország és Japán közötti békeszerződésről szóló konzultációk első fordulóját. A két ország a második világháború befejezése óta, több mint 68 éve nem kötött egymással békeszerződést a Kuril-szigetek hovatartozásáról folyó vita miatt.

    Az Ohotszki-tenger és a Csendes-óceán határán található vulkanikus szigetcsoport négy déli tagjára - Kunasirra, Iturupra, Sikotanra és a Habomaira - Japán az orosz cári birodalommal 1855-ben kötött simodai szerződés alapján formál igényt. A Szovjetunió megszállta a szigeteket Japán második világháborús veresége után. Japán visszaköveteli a Kuril-szigeteket.

    Az orosz államfő ötödik alkalommal találkozott és tárgyalt a japán miniszterelnökkel azóta, hogy 2012. május 7-én harmadszor is elfoglalta az államfői posztot. A megbeszélések különböző nemzetközi fórumokon és legutóbb Abe Sindzó tavaly áprilisi moszkvai látogatása alkalmával zajlottak. Utóbbi tárgyalásokon született megállapodás arról, hogy felgyorsítják a békeszerződés kidolgozását célzó tárgyalásokat.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?