Puerto Ricóban a többség csatlakozna az USA-hoz

Washington |

<p>A Puerto Rico-i népszavazáson csekély többséggel úgy döntöttek, hogy a sziget az Egyesült Államok 51. tagállama kíván lenni - derült ki szerdán, miután a szavazókörzetek 96 százalékában összesítették a leadott voksokat.</p>

Az Egyesült Államok teljes jogú önkormányzattal rendelkező társult államában a keddi amerikai elnökválasztással párhuzamosan megrendezett, nem kötelező érvényű népszavazás eredményét az amerikai kongresszusnak is jóvá kell hagynia.

    A két részből álló népszavazáson a részvevők 54 százaléka szavazott az Egyesült Államok és Puerto Rico között 114 éve fennálló status quo megváltoztatása mellett. A lehetséges alternatívák közül az amerikai tagállammá válás 61, a nagyobb autonómia 33, a függetlenség pedig 5 százaléknyi szavazatot kapott.    Barack Obama elnök korábban támogatásáról biztosította a népszavazást, és kijelentette, hogy "egyértelmű többség" esetén tiszteletben fogja tartani annak eredményét. Egyelőre nem világos, hogy az elnök egyértelműnek tartja-e a referendum kimenetelét, mint ahogy az sem, hogy a szövetségi törvényhozás az eredmény alapján napirendre tűzi-e Puerto Rico kérdését.    Az ügy eldöntése szempontjából lényeges, hogy ki lesz a társult állam kormányzója. A 96 százalékos részeredmény alapján a társult állam kormányzatának jelenlegi vezetője, a csatlakozáspárti Luis Fortuno egy  hajszállal ugyan, de elvesztette a választást a status quo fenntartását támogató Alejandro García Padillával szemben.    A Demokrata Néppárt (Popular Democratic Party) által támogatott García Padilla, aki a voksok 48 százalékát kapta, győztesnek nyilvánította magát (a republikánus) Fortunóval, az Új Haladó Párt vezetőjével szemben, akit 47 százalék támogatott.    Puerto Rico csatlakozáspárti rezidens biztosa (a társult állam szavazati joggal nem rendelkező képviselője az amerikai képviselőházban), Pedro Pierluisi a csaknem végleges eredmény szerint a szavazatok 48 százalékát kapta, míg kihívójára, Rafael Cox Alomarra 47 százalék voksolt.    45 év alatt immár negyedszer tartottak referendumot Puerto Rico státusáról. A társult állam lakossága eddig három alkalommal szavazta le az Egyesült Államokkal fennálló viszony megváltoztatását.    A karibi sziget az 1898-as spanyol-amerikai háború után került az Egyesült Államok fennhatósága alá. Lakosai 1917-ben megkapták az amerikai állampolgárságot. Szövetségi adót nem fizetnek, ezért nem vehetnek részt az amerikai elnökválasztásban, a kongresszusban pedig egyetlen, szavazati joggal nem rendelkező képviselőjük van.    Puerto Rico diplomáciai képviseletét, védelmét és szociális ellátását az Egyesült államok biztosítja, fizetőeszköze a dollár. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?