Brüsszel. Az Európai Bizottság elnöke tegnap szembeszállt azzal a javaslattal, hogy az EU készülő alkotmánya 66 százalékban határozza meg a döntések elfogadásához szükséges népességarány minimumát.
Prodi kifogásolja a 66 százalékot
Brüsszel. Az Európai Bizottság elnöke tegnap szembeszállt azzal a javaslattal, hogy az EU készülő alkotmánya 66 százalékban határozza meg a döntések elfogadásához szükséges népességarány minimumát. Romano Prodi abban a vitában fejtette ki a bizottság álláspontját, amelyet az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartottak az alkotmányos szerződésről döntő kormányközi konferencia (IGC) legutóbbi ülése és a közvetlenül utána tartott EU-csúcs eredményeiről. A szerződésnek a konvent által kidolgozott tervezete kettős egyszerű többséggel váltaná fel a szavazási rendszernek a nizzai szerződés szerinti súlyozásokon alapuló bonyolult formuláját. Eszerint a minősített többséget igénylő döntések elfogadásához a tagállamok legkevesebb felének a támogatására lenne szükség úgy, hogy ugyanezek az országok egyúttal az unió össznépességének minimum 60 százalékát képviseljék. E javaslat egyelőre Spanyolország és Lengyelország merev ellenállásába ütközik. Kompromisszumos lehetőségként merült fel, hogy a népességarányt 66 százalékra emelhetnék. Prodi szerint erélyesen szembe kell szállni ezzel az elképzeléssel, melynek az célja, hogy alapvetően megváltoztassa a konvent által kialakított egyensúlyt. Következménye pedig az lenne, hogy egy csekély kisebbség sokkal könnyebben fagyaszthatná be a közösségi szintű kezdeményezéseket, holtpontra juttatva ezzel az egész uniót. Az EU soros elnöksége nevében Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök úgy értékelte az IGC eddigi üléseit, hogy azok „megerősítették a konventben elért átfogó konszenzust”. Konkrét kérdésekben vannak ugyan még nézetkülönbségek a résztvevők közt, a cél azonban ennek az általános közmegegyezésnek a megőrzése. A következő hetekben fog kiderülni, sikerülhet-e ez – mondta Berlusconi. Hozzátette azonban, hogy „felhígított kompromisszumot” az elnökség nem lesz hajlandó elfogadni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.