Polgárháborús helyzet Kelet-Ukrajnában

<p>Kijev/Moszkva. A kijevi vezetés tisztogató hadműveletet folytat Kelet-Ukrajnában, aminek láttán Putyin elnök fenyegetőzni kezdett, erre az ukrán fél leállította a katonai tevékenységét.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Az ukrán biztonsági erők öt (más hírek szerint hét) „terroristát” megöltek tegnap a Donyeck megyei Szlovjanszknál, az ország keleti részében folyó terrorellenes művelet keretében. A hadsereg és a belügyminisztérium alá tartozó egységek az illegális oroszbarát fegyveres csoportok három útzárát semmisítették meg a város északkeleti részén. A város fölött katonai helikopterek köröznek. Előző este ismeretlen fegyveresek Szlovjanszknál rálőttek az ukrán nemzeti gárda két helikopterére. A belügyi tárca közölte, hogy a hatásköre alá tartozó különleges erők kiszorították a fegyveres szakadárokat a Donyeck megye északi részén lévő Szvjatohirszk városából. A műveletnek senki sem esett áldozatául. Olekszandr Turcsinov ukrán ügyvivő államfő kedden adott utasítást a terrorellenes művelet folytatására Kelet-Ukrajnában.

Ellentámadás Mariupolban

Visszafoglalta az ukrán rendőrség a szakadároktól a Donyeck megye déli részén lévő, az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol városházáját – jelentette be tegnap Arszen Avakov ukrán belügyminiszter. A városházát áldozatok nélkül foglalták vissza a rendvédelmi erők. Avakov hozzáfűzte, hogy a városházát rendőri védelem alá veszik, a városban pedig a belügyi erők folytatják a helyzet normalizálását. Közben a megye északi részén lévő Artemivszk városában több tucat, a védelmi minisztérium közlése szerint mintegy 50–100 fegyveres orosz katonákkal az élen megtámadott egy katonai fegyverraktárt az éjszakai órákban. Az ukrán katonák visszaverték a támadást, amelyben az ukrán fegyveres erők egy tagja sérült meg. A szakadárok rohamának visszaverésében az ukrán hadsereg deszantosai és kommandósai is részt vettek, a katonákat helikopterekkel szállították a helyszínre.

Putyin bekeményített

Az orosz államfő azzal fenyegette meg a kijevi döntéshozókat, hogy következményei lesznek az „ukrán nép elleni akciónak”, és azok érinteni fogják az orosz–ukrán állami kapcsolatokat is. Vlagyimir Putyin tegnap bűncselekménynek nevezte a kelet-ukrajnai terrorellenes műveleteket. Az elnök azt mondta, „ha a jelenlegi kijevi rezsim a hadsereget kezdte bevetni Ukrajnán belül a lakosság ellen, akkor ez egy nagyon komoly bűncselekmény saját népe ellen”. Az Ukrajna keleti határa mentén állomásozó orosz hadsereget máris aktivizálták, újabb hadgyakorlatot kezdtek.

Az ukrán biztonsági erők tegnap napközben leállították Szlovjanszkban a terrorellenes műveletet, miután az orosz csapatok létszáma megnövekedett az ország keleti határánál. Az ukrán elhárítás szerint jelentősen megnőtt a kockázata annak, hogy az orosz hadsereg betör Ukrajna területére.

Aggódik a NATO

Aggasztja a NATO-t, hogy Moszkva a grúziaihoz hasonló 2008-as bevonulással fenyegeti Ukrajnát. Washington pedig nevetségesnek nevezte Szergej Lavrov orosz külügyminiszternek azt az állítását, hogy az USA áll a február óta hatalmon lévő új kijevi vezetés és a kelet-ukrajnai Moszkva-barát erők között kialakult konfliktus mögött. Alexander Vershbow, a katonai szövetség főtitkárhelyettese úgy fogalmazott: aggodalommal tölti el, hogy Oroszország katonai akcióval fenyegetőzik. Moszkva felelőssége a feszültség enyhítése, nem pedig az, hogy heves retorikájával szítsa azt – jelentette ki.

Káosz a Krímben

Egy hónappal azután, hogy a Krím félsziget az Oroszországhoz történő csatlakozásról döntött, a lakosság csupán egy dolgot érzékel a változásból: a fejetlenséget – olvasható a The New York Times amerikai lap elemzésében. A lap szerint a félszigeten jelenleg kevés intézmény működik megfelelően. A bankok többsége a telekkönyvi hivatalokhoz hasonlóan zárva tart. A bírósági ügyek tárgyalását határozatlan időre befagyasztották. Az élelmiszerimport akadozik, néhány külföldi vállalat – például a McDonald's amerikai étteremlánc – kivonult a területről. Vannak a fentieknél is vészjóslóbb változások. Időnként hivatalos felhatalmazás nélküli „önvédelmi egységek” csapnak le a vasútállomásokra, hogy váratlan ellenőrzéseket hajtsanak végre, szúrópróbaszerűen átvizsgálják az utasok csomagjait, időnként pedig embereket vesznek őrizetbe. Az új, a korábbinál jóval kevésbé toleráns vezetés alatt leginkább a kábítószerfüggők, a politikai aktivisták, a melegek és az ukrán papok érzik veszélyben magukat, a kormány és az orosz ortodox egyház ugyanis nem nézi jó szemmel ezeket a csoportokat. A Krím félsziget feletti fennhatóság megváltozása jóformán az élet minden területén zűrzavart okozott. A lakosságnak nap mint nap új okmányokat kell beszerezniük, új vezetői engedélyek, rendszámtáblák, útlevelek, önéletrajzok kellenek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?