A kínai védelmi minisztérium határozottan elutasította szerdán az amerikai védelmi tárca (Pentagon) Kínáról értekező éves jelentését, mert az szerinte hamis színben tünteti fel az ázsiai ország nemzeti ambícióit, beleértve biztonságpolitikai és katonai stratégiáját.
Peking elutasította a Pentagon Kínára vonatkozó éves jelentését
Vu Csien, a kínai védelmi tárca szóvivője szerdai nyilatkozatában egyúttal a pekingi vezetés „mélységes ellenérzését" fejezte ki az amerikai kongresszusnak is benyújtott jelentéssel szemben, amely állítása szerint jelentősen eltúlozza „a nem létező kínai katonai fenyegetést".
Vu leszögezte, hogy Kína fegyveres erőinek fejlesztése a háborús fenyegetés megfékezésére, saját biztonsága és a világbéke megőrzésére és nem egy konkrét ország vagy egyéb célpontok ellen irányul.
Az amerikai védelmi minisztérium jelentése szerint a következő évtizedben a Kínai Népköztársaság nukleáris fegyverarzenáljának gyors tempójú modernizációja, bővítése és diverzifikációja várható.
Kína jelenleg több mint ötszáz nukleáris robbanófejjel rendelkezik, 2030-ra pedig feltehetően ezernél is többet lesz képes hadrendbe állítani. Az atomfegyverekhez szükséges plutónium előállítására Peking új gyorsreaktorokat és újrafeldolgozó létesítményeket állítana üzembe azt hangoztatva, hogy ezen technológiákat békés célokra használják fel – állítja a jelentésében a Pentagon.
Kína és az Egyesült Államok a közelmúltban a globális és nemzetbiztonsági aggályok, a Dél-kínai-tengeren zajló katonai interakciók és a Kína által saját területének tekintett Tajvan miatt vívott egymással szópárbajt. Az amerikai védelmi tárca tavaly kijelentette, hogy Kína „felerősítette a Tajvannal szembeni diplomáciai, politikai és katonai nyomást".
Vu a kínai és amerikai védelmi tárcák párbeszédét a két nagyhatalom közötti kapcsolatok fontos részének nevezte, és kijelentette, hogy a katonai diplomácián keresztül Peking „nyílt és hatékony kommunikációt folytat" Washingtonnal. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a két hadsereg közötti kapcsolatok előtt álló nehézségeket és akadályokat az amerikai vezetés hozza létre.
„Az Egyesült Államok úgy tesz, mintha zavarban lenne, miközben tetteivel sérti Kína biztonsági érdekeit, ugyanakkor fennhangon kijelenti, hogy célja a válság kezelése és a kommunikáció erősítése" – fogalmazott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.