<p>A londoni fenyegetések miatt a The Guardian című londoni napilap megegyezett a The New York Times (NYT) amerikai újsággal, hogy hozzáférést biztosít számára az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt informatikusa, az Edward Snowden által kiszivárogtatott egyes titkos dokumentumokhoz.</p>
Partnerségre lépett a The Guardian és a The New York Times
London |
Mindkét lap internetes felületén tett közzé az egyezségről szóló szűkszavú tájékoztatót. A The Guardian közölte, hogy "partnerségre lépett" a NYT-el, miután a brit kormány jogi lépésekkel fenyegette meg, ha nem adja át vagy nem semmisíti meg a Snowdentől kapott adatokat az elektronikus hírszerzésre szakosodott brit titkosszolgálatról (GCHQ). "A brit kormánytól eredő intenzív nyomásgyakorlás légkörében a The Guardian úgy döntött, hogy bevon egy amerikai partnert a GCHQ-val kapcsolatos, Edward Snowden által átadott dokumentumokat feldolgozásába. Mi partnerségben dolgozunk a NYT-el, és másokkal, hogy folytassuk a cikkek közzétételét" - olvasható a The Guardian közleményében, amely szerint ezáltal a GCHQ-ról szóló dokumentumok a brit kormány számára elérhetetlenek lesznek, és lehetővé válik a tömeges adatgyűjtésről szóló anyagok közzététele. A The Guardian közlése szerint Snowden tud a két lap megállapodásáról. Jill Abramson, a NYT főszerkesztője is megerősítette, hogy a két újság együttműködik a titkos dokumentumok közzétételében. Alan Rusbridger, a The Guardian főszerkesztője kedden közölte, hogy a GCHQ két ügynöke személyesen felügyelte a napilap székházának pincéjében azoknak az adathordozóknak a megsemmisítését, amelyek a Snowdentől kapott titkos iratokat tartalmazták. A főszerkesztő szerint "ez volt az egyik legbizarrabb pillanat a The Guardian hosszú történetében". Rusbridger bevallotta, hogy az adathordozók megsemmisítését megelőző hetekben folyamatos nyomás nehezedett az újságra a brit kormány részéről, hogy adja át vagy semmisítse meg a Snowdentől kapott anyagokat. Brit illetékesek szerint a dokumentumok súlyos kárt okoztak a nemzetbiztonságnak és emberéletek kerülhetnek veszélybe, ha további titkos anyagok kerülnek nyilvánosságra.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.