<p>A Cipruson állomásozó török csapatok kivonását szorgalmazta hétfőn Jeórjiosz Papandreu új görög kormányfő.</p>
Papandreu török csapatkivonást szorgalmaz Ciprusról
Szerinte Ankara ezzel a lépéssel elősegíthetné a megosztott földközi-tengeri szigetország újraegyesítését célzó tárgyalások sikerét.
A hónap elején hivatalba lépett Papandreu első hivatalos külföldi látogatásán, Dimítrisz Hrisztofiasz ciprusi (görög) elnökkel Nicosiában folytatott megbeszélése után beszélt erről. Hangsúlyozta, hogy nem engedhető meg megszálló csapatok állomásozása egy európai uniós (EU-) tagállamban, főleg nem egy uniós tagjelölt ország részéről.
A sziget megosztottsága körüli vita régóta mérgezi az egyaránt NATO-tag Görögország és Törökország viszonyát, és akadályozza Törökország európai uniós csatlakozási törekvéseit.
Ciprus 1974 óta megosztott, amióta a török hadsereg megszállta a sziget északi részét, válaszul a Görögországgal történő egyesülést támogató ciprióták rövid életű puccsára. Törökország nem ismeri el a szigetország déli - Ciprusi Köztársaság néven nemzetközileg elismert - részét. A Ciprusi Köztársaság 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz, de a sziget északi, törökök lakta része egyelőre nem részesedhet az uniós tagság előnyeiből.
Hrisztofiasz közel egy éve tárgyal a szigetország egyesítéséről Mehmet Ali Talattal, a ciprusi török közösség vezetőjével, de megbeszéléseik eddig kevés eredménnyel jártak.
Hrisztofiasz támogatja ugyan Törökország EU-csatlakozási törekvéseit, de szerinte a tagfelvétel előtt rendezni kell a ciprusi kérdést. Nicosia akadályozza a török EU-csatlakozási tárgyalások legfontosabb fejezetének, az energetikai dossziénak a lezárását.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.