Pályázzunk meg egy uniós állást!

Finoman szólva nem alaptalanok a vádak, hogy az Európai Unió bürokráciája az egeket verdesi. A következőkben arról olvashatnak, milyen kálváriát kell végigjárnia annak, aki meg akar pályázni egy EU-s állást.

Gimnáziumi érettségivel és legalább három év szakmai tapasztalattal rendelkező magyar nyelvű korrektorok és kiadványokat előállító produkciós koordinátorok számára hirdetett uniós állásokat az EPSO, vagyis az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal. A jelentkezési határidő ma éjfélkor jár le, így nem érhet minket az elrettentés szándékának vádja. Aki pályázott, az tudja, mi vár rá, aki nem, annak is tanulságos lehet a procedúra.

Az EU (legalábbis ennek a konkrét állásnak a megpályázásakor) nem teszi lehetővé, hogy az internetről letöltsük az – amúgy ott is megtalálható – nyomtatványt és űrlapot, minden levelezésnek hagyományos, postai úton kell történnie.

Az eljárás tehát a következő. Telefonon, faxon, elektronikus vagy hagyományos levélben igényelünk a brüsszeli EPSO-tól egy példányt az Official Journal of the European Union (Az Európai Unió Hivatalos Lapja) nevű közlöny C 51 A kódot viselő számából. Természetesen feltüntetjük, hogy a kiadványnak milyen nyelvű változatára tartunk igényt. (Választhatunk az unió jelenlegi hivatalos nyelvei közül.)

Postafordultával megkapjuk az Official Journalt, amely tartalmaz: egy „Optical Reader Registration Form” fantázianevű, talán optikai regisztrációs űrlapnak fordítható, négyoldalas nyomtatványt, egy emlékeztetőt a pályázati feltételekről, két, a pályázat visszaküldésekor a borítékra ragasztandó öntapadós matricát, magát a pályázati kiírást, valamint egy 32 oldalas tájékoztatót arról, hogyan kell pályáznunk. Erre – amint nemsokára kiderül – nagyon nagy szükségünk is lesz.

Mielőtt hozzákezdenénk az űrlap kitöltéséhez, néhány fontos tudnivaló. Csak kézzel írhatunk. Csak fekete golyóstollat használhatunk, ha hibát vétünk, nincs lehetőség a javításra. Javítófolyadék használata tilos. Kizárólag a mintaként mellékelt nyomtatott nagybetűs betűtípust használhatjuk, annak is a megfelelő méretét. Egy megjegyzés: a mintaként felsorolt karakterek között nincs ékezetes betű, a Köszörűs Gyöngyik tehát írják azt szép, fekete, kalligrafikus, nyomtatott betűkkel: KOSZORUS GYONGYI. (Kérdés, mi lesz, ha jelentkezésünket később egybevetik bizonyítványainkkal, okiratainkkal?) Az űrlapot ajánlott küldeményként A4-es méretű, kartonból készült (tehát semmi esetre sem puha!) borítékban kell visszaküldeni, melyre rá kell ragasztani a mellékelt levonót, és rá kell írni: „PLEASE DO NOT BEND” vagy „NE PAS PLIER SVP”. Nem szabad félbehajtani sem a borítékot, sem pedig az űrlapot, amelyen ellenben – személyi adatainkon, telefon- és faxszámunkon kívül – sok minden egyéb adat mellett fel kell tüntetnünk például annak a sajtóorgánumnak a kódját is, ahonnan tudomást szereztünk a pályázatról.

Bonyolultnak tűnik? Ezek csak az első lépések, hiszen egyelőre csak regisztráltattuk magunkat, valójában még meg sem pályáztuk az állást.

Ha sikerült hibátlanul kitöltenünk és időben elküldenünk a regisztrációs űrlapot, és a rajta feltüntetett végzettségünket és szakmai gyakorlatunkat megfelelőnek találják Brüsszelben, meghívót kapunk az előválogatás első fordulójába, amelyre még idén októberben – vagyis alig hét hónap múlva – sor is kerül, több helyszínen egyszerre.

Az előválogatás három tesztből áll. Az első (magyar nyelvű) a választott munkakörrel – esetünkben a kiadványkészítőivel – összefüggő tájékozottságunkat, a második (angol, francia vagy német nyelvű) az Európai Unióval kapcsolatos általános tudásunkat, a harmadik (szintén angol, francia vagy német) pedig az általános műveltségünket, érvelési képességeinket vizsgálja. Szervezési okokból – áll a tájékoztatóban – az előválogatási tesztek után közvetlenül sor kerül az írásbeli tesztre is, amelynek eredményét viszont csak annak az 55 pályázónak az esetében veszik majd figyelembe, akik a legtöbb pontot szerezték az említett négy teszt során. Ők jogot szereznek arra, hogy benyújtsák pályázatukat a meghirdetett állásra. A pályázati űrlapot postán küldik el nekik és csak nekik.

A kitöltött pályázat beküldésekor mellékelniük kell – és most tényleg csak néhány dolgot sorolunk fel – a végzettségüket igazoló dokumentum (érettségi bizonyítvány, egyetemi oklevél) másolatát, útlevelük adatlapjának kópiáját, előző munkahelyeikről származó dokumentumaikat (munkaszerződés, munkaviszony megszűnéséről szóló végzés stb), amelyek hiányában elfogadják az adott munkahelyeken kapott első és utolsó fizetési szalag fénymásolatát is.

A válogatóbizottság a beérkezett, teljes pályázatok alapján leosztályozza az 55 szerencsés írásbeli tesztjét. Közülük a 24 legtöbb pontszámot szerzett pályázót meghívják a Luxembourgban 2005 januárjában (!) tartandó szóbeli felvételire.

Az itt megfelelt és a 16 legmagasabb pontszámot elért pályázók felkerülnek az úgynevezett tartaléklistára, és később konkrét állásajánlatra számíthatnak valamelyik uniós intézmény kiadóhivatalától. Természetesen csak akkor, amikor szükség lesz rájuk.

Konklúzió helyett egy megjegyzés: példánk egy közepes, vagyis B besorolású állás megpályázását mutatta be. A magasabb képesítést igényelő munkakörök esetén az eljárás valamivel bonyolultabb...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?