Gázának nem csupán humanitárius tűzszünetre, hanem teljes körű tűzszünetre van szüksége ahhoz, hogy a segélyszállítmányok bejuthassanak a területre – jelentette ki Rijád al-Maliki palesztin külügyminiszter Hágában csütörtökön.
Palesztin külügyminiszter: teljes tűzszünetre van szükség a segélyszállításhoz
Maliki a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) tisztségviselőivel folytatott megbeszélését követően elfogadhatatlannak nevezte azt a javaslatot, mely szerint a segélyszállítmányok szállításának idejére humanitárius tűzszünetet rendelnének el a Gázai övezet egyes területeire, és kijelentette: Izraelnek a terület egészére kiterjedő tűzszünetet kell hirdetnie.
Szavai szerint csak a teljes szűzszünet biztosíthatja a sürgősen szükséges humanitárius segélyek bejuttatását, valamint a víz- és áramellátás visszaállítását az övezetben. A teljes tűzszünet „létfontosságú” a humanitárius segélyek szétosztásához – húzta alá.
A Palesztin Nemzeti Hatóság külügyminisztere kijelentette: a jelenleg folyó izraeli erőszak más mint a korábbiak voltak. Ez a „bosszúhadjárat” a Gázai övezetben, célja annak teljes megsemmisítése - mondta. Hangsúlyozta továbbá: a háborúnak nincs katonai valódi célja, Izrael szándéka szerinte minden élhető hely elpusztítása Gázában. Ezt a háborút nem katonai tervek irányítják, nincsenek normák, a támadások minden nemzetközi háborús szabályt megsértenek – közölte.
„Először véget kell vetnünk ennek az egyoldalú agressziónak, majd tűzszünetet kell követelnünk” – fogalmazott Maliki, majd hozzátette, a gázai helyzet annyira veszélyes, hogy szükség van az ICC azonnali beavatkozására.
Maliki végezetül arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy kényszerítsék Izraelt a teljes tűzszünet elfogadására a humanitárius segélyek Gázába szállítása érdekében.
A Gázai övezetet uraló Hamász fegyveresei október 7-én meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 200 embert elraboltak és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügyi hatóságok szerint az izraeli válaszcsapásokban azóta már több mint hétezer ember halt meg a Gázai övezetben, a sebesültek száma pedig 18 500-hoz közelít.
Izrael a támadásra válaszul leállította az övezet áram-, üzemanyag-, élelmiszer- és egy időre a vízellátását is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.