Osztrák kézbe adhatják Kaliforniát

Washington. A kaliforniai választópolgárok tegnap döntöttek arról, hogy az állami költségvetés óriási deficitje miatt visszahívják-e hivatalából Gray Davis kormányzót s ha igen, ki álljon a helyébe.

Sokan azt találgatják, hogy Schwarzenegger esetleges győzelme milyen hatással lehet a Republikánus Pártra és a jövő évi amerikai elnökválasztásraReuters-felvételWashington. A kaliforniai választópolgárok tegnap döntöttek arról, hogy az állami költségvetés óriási deficitje miatt visszahívják-e hivatalából Gray Davis kormányzót s ha igen, ki álljon a helyébe. Minden választónak két szavazata volt, az egyikkel Gray Davis sorsáról döntött, a másikkal pedig arról, hogy ki legyen az utódja, ha a többség útilaput köt a kormányzó talpára.

A legutóbbi – a választás előtt két nappal közreadott – felmérés szerint Arnold Schwarzenegger négy százalékkal visszaesett a legutóbbi napokban felmerült vádak miatt, amelyek szerint nőket molesztált és csodálta Adolf Hitlert. Azonban még mindig az osztrák származású filmszínész a legesélyesebb a 135 kormányzójelölt között. Tehát közvetlenül a szavazás előtt az volt a helyzet, hogy Amerika legnépesebb és leggazdagabb államában a lakosok 54 százaléka akarta Davis menesztését, a Terminátor 36 százalékkal vezette a mezőnyt, Cruz Bustamante demokrata párti kormányzó-helyettes 29 százalékkal követte őt. Kampányzáró körútján Schwarzenegger elismerte, hogy korábban néha helytelenül viselkedett a nőkkel szemben, bocsánatot is kért tőlük, de erélyesen cáfolta, hogy valaha is csodálta volna Adolf Hitler náci vezért, és hangsúlyozta: gyűlöli a harmadik birodalmat és a nácizmust. Ugyanakkor a hét végén további négy nő jelentkezésével már 15-re emelkedett azoknak a száma, akik azzal vádolják a színészt, hogy fogdosta vagy megpaskolta őket. Megfigyelők szerint nehéz eldönteni, hogy ez további százalékoktól fosztotta-e meg Schwarzit.

A nagy időeltolódás miatt az első részeredmények nem érkeztek meg lapzártáig. Szakértők figyelmeztettek, lehet, hogy nem is lesz egyhamar végeredmény: abban az esetben, ha nagyon szoros lesz az állás – amire több választási szakember is számít –, azok a szavaztok fognak dönteni, amelyeket kézzel kell megszámolni, ez pedig több napot is igénybe vehet.

A tegnapi választás a visszahívást lehetővé tevő, de eddig sohasem alkalmazott 1911. évi törvény próbája is volt. Kalifornia 1911-ben lényegesen különbözött a maitól, 2,3 millió lakosából 1 millió volt bejegyzett szavazópolgár és 80 százalékos volt a részvételi arány a választásokon. Kalifornia népessége ma 35 millió, de a felnőtt lakosságból csak 15 millió a bejegyzett szavazó és közülük is csak minden második jelent meg a szavazóurnáknál tavaly novemberben, amikor Gray Davist újraválasztották. (TASR, MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?