Oroszország mellett szavazott a Krím

<p>Kijev/Moszkva/Szimferopol/Brüsszel. A vasárnapi krími népszavazáson a voksolók túlnyomó többsége Oroszország mellett szavazott. Ukrajna mozgósít, Moszkva máris segít a krímieknek, az Európai Unió szankciókat fogadott el.</p>

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

A krími népszavazáson a voksolók 96,77%-a támogatta (1,233 millió fő) a végleges adatok szerint a félsziget csatlakozását Oroszországhoz – közölte tegnap Mihajlo Malisev, a helyi parlament referendumot szervező bizottságának elnöke. A részvételi arány 83,1%-os (1,274 millió szavazó) volt. Az adatok nem tartalmazzák a Szevasztopolban leadott szavazatokat. A referendumon két kérdést tettek fel. A krími Szevasztopol külön jogalanyként csatlakozik az Oroszországi Föderációhoz – döntött tegnapi rendkívüli ülésén a városi tanács. A testület megerősítette a vasárnapi népszavazás eredményét, amely szerint az eddig is külön jogállású (megyei jogú) város leszavazott lakosainak 95,6%-a támogatta a csatlakozást Oroszországhoz.

Moszkvai időszámítás

Függetlenségi nyilatkozatot fogadott el rendkívüli ülésén a krími parlament, az indítványt a képviselők 85%-a támogatta. A dokumentumban kiemelték: a parlament a(z immár független) Krími Köztársaság képviseletében azzal a javaslattal fordult az Oroszországi Föderációhoz, hogy új jogalanyként, köztársasági státussal vegyék fel a föderációba. Az erről szóló határozatban a Krími Köztársaságot szuverén államnak nyilvánítják, amelyben különleges státusa van Szevasztopol városnak. Egy további határozatában rendelkeztek arról, hogy az új köztársaság területén megszűnik az ukrán állami szervek tevékenysége, joghatósága, vagyonuk és pénzeszközeik pedig átkerülnek a Krími Köztársaság hasonló szerveihez. A krími szakadár hatalom egyben bejelentette, feloszlatja az ukrán hadsereg összes krími katonai alakulatát. A Krímben párhuzamosan két fizetőeszköz, az ukrán hrivnya és az orosz rubel lesz forgalomban 2016. január 1-jéig. A helyi törvényhozás egyben határozott a Krími Bank, a krími köztársaság kvázi központi bankjának a működéséről. A parlament arról is döntött, hogy március 30-ától bevezetik a moszkvai időszámítást.

Nem habozik a duma

Moszkvában a lehető legrövidebb időn belül meghozzák azokat a döntéseket, amelyek lehetővé teszik a Krím félsziget Oroszországi Föderációhoz történő csatlakozását – közölte tegnap Szergej Nyeverov, az orosz alsóház, az állami duma alelnöke. Nyeverov úgy vélekedett: a krími népszavazás „eredményei világosan megmutatták, hogy a Krím lakosai kizárólag Oroszországon belül látják a jövőjüket, az emberek a nép újraegyesítésére szavaztak, amely (nép) mindig is együtt élt”. „Az a tény, hogy ennyi ember vett részt és szavazott a Krím Oroszországhoz történő csatlakozására, válasz mindazoknak, akik ezekben a napokban megpróbálták megakadályozni, hogy a félsziget lakói maguk döntsenek a sorsukról” – mondta az orosz kormányzó párt politikusa.

Csak a Krímben alkalmazott ideiglenes adószabályokat vezetne be Moszkva, ha a terület csatlakozik Oroszországhoz. Szergej Satalov orosz pénzügyminiszter-helyettes azt mondta, „a Krím nagy valószínűséggel Oroszországhoz történő csatlakozása az adószabályok jelentős változtatását igényli. Ezek bevezetése időt vesz igénybe, ezért speciális, csak itt alkalmazott ideiglenes adószabályokra lesz szükség.” Alekszej Uljukajev orosz gazdaságfejlesztési miniszter korábban közölte, Moszkva évi 1 milliárd dollár értékű támogatást nyújtana a krími költségvetés hiányának fedezésére.

Ukrán mozgósítás

Részleges katonai mozgósításról fogadott el tegnap törvényt az ukrán parlament. Andrij Parubij, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkára szerint húszezer tartalékost a nemrég újból megalakított Nemzeti Gárda soraiba hívnak be, és további húszezret a fegyveres erők más alakulataihoz. A mozgósítást a jogszabály életbe lépése után 45 napon belül végrehajtják. Az előterjesztés indoklásában a mozgósítás „a Krím félszigeten kiéleződött politikai helyzet, az orosz fél leplezetlen agressziója” miatt van szükség. Olekszandr Turcsinov ideiglenes ukrán elnök a referendummal kapcsolatosan leszögezte, annak eredményét „soha nem ismeri el Ukrajna és a civilizált világ”, egyben tévébeszédet intézett a lakossághoz.

Jönnek a szankciók

Vlagyimir Putyin orosz államfő azt mondta Barack Obama amerikai elnöknek, hogy a nemzetközi jognak teljes egészében megfelelt a népszavazás. Obama azt hangoztatta, nem ismeri el a népszavazást, és újabb szankciókat tett közzé. Az Unió szintén nem ismeri el a referendum végeredményét.

Az Európai Unió külügyminiszterei tegnap elfogadták 21 olyan orosz és ukrán vezető elleni uniós szankciót, akiket felelősnek tartanak a népszavazás megrendezéséért – az érintettek nevét e héten teszik közzé. A szankciók között utazási tilalmak és bankszámlák befagyasztása is szerepel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?