<p>Az indiai kormány aláírt egy finanszírozási megállapodást Moszkvával, amelynek értelmében Oroszország indiai pénzen fogja fegyverekkel és egyéb felszerelésekkel ellátni az afgán hadsereget. A fegyverszállítás különösen a nemzetközi erők távozása után lehet fontos; a lépés azonban feldühítheti Pakisztánt.</p>
Oroszország indiai pénzen fog fegyvereket szállítani az afgán hadseregnek
Az egyezmény keretében Moszkva könnyű fegyverzetet, például gránátvetőket és könnyű tüzérségi fegyvereket fog szállítani Afganisztánnak, végső soron azonban harci helikopterek, nehéz tüzérségi fegyverek és páncélozott harcjárművek szállítása is elképzelhető. Utóbbiakat a kabuli kormány már tavaly óta kér Indiától.
Afganisztán és India 2011-ben írt alá egy stratégiai partnerségi megállapodást, amelynek részét képezi az afgán erőknek nyújtandó indiai katonai kiképzés is. Ezt a lépést az magyarázza, hogy az újdelhi vezetés tart a tálibok visszatérésétől, amely egyben ősi riválisának, Pakisztánnak a befolyását is növelné a térségben: az 1990-es években ugyanis Pakisztán a tálibok fő támogatója volt. Ezeknek a szélsőséges fegyveres csoportoknak a visszatérésétől India mellett Kína is tart, azonban valószínűleg egyik ország sem fog katonákat vezényelni Afganisztán területére.
Az indiai külügyminisztérium egyik, neve elhallgatását kérő munkatársa elmondta, hogy több okból sem szállíthatják le Afganisztánnak a kért katonai felszereléseket, azért sem, mert nem rendelkeznek fölösleges raktárkészletekkel. "A másik legjobb lehetőség egy harmadik fél bevonása" - mondta az illetékes. India februárban küldött delegációt Moszkvába, hogy megtárgyalják a részleteket. Az alku részeként abban is megállapodtak, hogy a két ország segít újraindítani a termelést egy Kabulhoz közeli fegyvergyárban. "Közvetlenül Indiával és háromoldalúan, az orosz fél bevonásával is együtt fogunk dolgozni" - mondta egy afgán illetékes Újdelhiben, előnyként említve, hogy India fegyvereinek többsége orosz eredetű.
Az indiai kormány Kínával, Japánnal és Iránnal is tárgyalt Afganisztán biztonsági igényeiről. Hamid Karzai távozó afgán elnök tavaly évi 4 milliárd dollárra (889 milliárd forintra) becsülte a szükséges összeget. Szakértők szerint a megállapodás tovább ronthatja az India és Pakisztán viszonyát. Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy Oroszország az Egyesült Államokkal is hasonló egyezséget kötött, amelynek keretében Moszkva MI-17-es helikoptereket szállított az afgán hadseregnek. A NATO vezette nemzetközi biztonsági erők (ISAF) a tervek szerint 2014 végéig vonulnak ki Afganisztánból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.